Soki ze świeżych owoców dawką codziennej porcji witamin

0
Witaminy z warzyw i owoców

W kontekście dbania o przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania, niezmiernie ważne jest spożywanie codzienne 5 porcji warzyw i owoców, które dostarczają odpowiedniej ilości witamin i składników odżywczych, a do tego są niskokaloryczne. Porcję owoców może stanowić także świeżo wyciskany sok, przygotowany z pomocą wyciskarki do owoców. 

Świeże soki

Wielbiciele pysznych, słodkich soków nie muszą załamywać rąk i rezygnować z ulubionego napoju. Należy jednak pamiętać, że soki, które można kupić w hipermarketach zawierają znaczne ilości cukru. Dzięki niemu są oczywiście słodkie, lecz tym samym dostarczają nam wielu, zupełnie zbędnych kalorii. Dodatkowo sok z kartonu zwykle pozbawiony jest większości składników odżywczych. Choć producenci reklamują soki jako te, które dostarczają niezbędnej porcji witamin, w rzeczywistości trzeba by wypić bardzo dużo soku, aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy. Tymczasem soki świeżo wyciskane są pełne witamin i składników odżywczych. Wyciskarka do owoców pozwala zachować wszelkie właściwości danego składnika soku. Soki świeżo wyciskane nie są niczym dosładzane, dzięki czemu kalorie zawarte w soku pochodzą jedynie z owoców. Za pomocą wyciskarki do owoców możemy codziennie cieszyć się smakiem świeżego soku i na dobre zrezygnować z kupowania soków kartonowych.

Pomysły na sok

Wyciskarka do owoców pozwala przygotować soki jedno- lub wieloskładnikowe. Najpopularniejszym w Polsce sokiem jest pomarańczowy oraz jabłkowy. Owoce te dostępne są o każdej porze roku i smakują niemal wszystkim. Tymczasem picie jednego rodzaju soku szybko może się znudzić, dlatego też warto urozmaicać sobie codzienny napój poprzez dodanie do podstawowych składników innych owoców. W sezonie można z powodzeniem spróbować soku z dodatkiem truskawek, jagód, malin czy brzoskwiń. Wyciskarka do owoców daje możliwość tworzenia różnych smaków, z których warto wybrać swój ulubiony. Problem pojawia się jednak zimą, gdy w sklepach dostępna jest niewielka ilość owoców. Pamiętajmy, że zawsze dostępne są cytrusy, kiwi czy gruszki, z których już możemy tworzyć rozmaite kombinacje. Warto również sięgnąć po różnego rodzaju egzotyczne owoce, które coraz częściej możemy spotkać na sklepowych półkach także zimową porą. Mango, ananas czy melon dodają wakacyjnego, egzotycznego smaku naszym codziennym sokom, a dodatkowo dostarczają licznych składników odżywczych. Soki ze świeżych owoców przygotowane za pomocą wyciskarki do owoców warto podawać także dzieciom, aby wzmocnić ich odporność szczególnie jesienią i zimą.