Drukarka wielkoformatowa 3D i jej zastosowanie

Drukarka 3D

Rośnie rynek wielkoformatowych drukarek 3D dedykowanych odbiorcom w wielu branżach przemysłu. Wielkoformatowa drukarka 3D, jest idealna do badania etapów rozwoju produktu z szybkim prototypowaniem, bez konieczności inwestowania w pełnowymiarowe dodatki do produkcji przemysłowych. Dlatego też, czy odbiorca jest producentem realizującym duże projekty, czy małym przedsiębiorstwem szukającym profesjonalnej drukarki 3D, na rynku dostępne są wielkoformatowe drukarki 3D, spełniające każde potrzeby.

Odpowiedź na potrzeby przemysłu

Rozwijający się przemysł wciąż poszukuje nowych rozwiązań, nowych możliwości. Szuka coraz to lepszych technologii i nowatorskich pomysłów. Branża druku 3D odpowiada na te potrzeby tworząc drukarki wielkoformatowe 3D dla przemysłu. Dzięki dużemu polu roboczemu dają możliwość drukowania naprawdę dużych, funkcjonalnych przedmiotów, lub setki mniejszych. Wielkoformatowe drukarki 3D to doskonałe maszyny do prototypowania i niskoseryjnej produkcji. Zastosowanie wysokiej jakości komponenty mechaniczne dają gwarancję niezawodności i długotrwałej eksploatacji.

Zastosowanie wielkoformatowych drukarek 3D

Druk 3D w przeciwieństwie do konwencjonalnych technik jest całkowicie bezstratny (materiał jest dodawany, a nie obrabiany). Szeroki zakres technologii druku 3D oraz różnorodność materiałów eksploatacyjnych sprawia, że drukarki 3D znajdują coraz więcej zastosowań w najróżniejszych gałęziach przemysłu.

Zastosowania drukarek 3D w branży produkcyjnej

Zakłady produkcyjne i fabryki używają drukarek 3D na wielu etapach swojej działalności. Pracownicy linii produkcyjnych mogą korzystać z dedykowanych narzędzi, osprzętu i akcesoriów wykonanych z wytrzymałych materiałów, odpornych na temperaturę lub działanie środków chemicznych. Inżynieria produkcji i utrzymanie ruchu zmieniają się również wraz z możliwościami jakie dają technologie przyrostowe. Możliwość otrzymania części zamiennych w krótkim czasie pozwala zniwelować straty spowodowane przestojami w produkcji w przypadku awarii sprzętu.

Zastosowania drukarek 3D w motoryzacji

Branża motoryzacyjna wykorzystuje druk 3D właściwie na każdym etapie tworzenia nowego modelu: od prototypu po produkcję części zamiennych. Z addytywnego wytwarzania korzystają zarówno duże koncerny motoryzacyjne, jak i lokalne warsztaty, firmy tuningowe i serwisy. Olbrzymie zastosowanie druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym wynikają z możliwości tworzenia części lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych, z różnorodnych materiałów.

Druk 3D w kolejnictwie i transporcie szynowym

Drukarka 3D pozwala przyspieszyć końcową produkcję wewnętrznych i zewnętrznych elementów wagonów. Producent może także zmniejszyć zapasy części zamiennych, które będą wytwarzane według aktualnych potrzeb.Obniża to koszty funkcjonowania zakładu. Druk 3D pozwala dostarczać nietypowe elementy, lekkie, a zarazem wytrzymałe części zamienne, a także nietypowe narzędzia produkcyjne i montażowe.

Zastosowania drukarek 3D w lotnictwie

Technologia druku 3D oferuje zaawansowane materiały spełniające rygorystyczne wymagania przemysłu lotniczego. Lekkie części z tworzyw mogą z powodzeniem zastępować elementy metalowe mając podobne cechy wytrzymałościowe. Technologie przyrostowe to także doskonały sposób szybkiego sprawdzenia projektu lub wykonania narzędzi produkcyjnych, pomiarowych itp.

Zastosowania drukarek 3D w odlewnictwie

Przemysł odlewniczy z powodzeniem wykorzystuje druk 3D do prototypowania form przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. Drukarki 3D są pomocne również w szybkim wytwarzaniu skomplikowanych geometrycznie wkładek i wzorców używanych w procesie odlewania w formach piaskowych.

Potencjalne zastosowanie druku 3D w wojsku

Wytwarzanie addytywne cieszy się coraz większą popularnością w wojsku, ponieważ ma wiele istotnych zalet. Ważne części zamienne można produkować nawet w warunkach polowych, co na polu walki ma strategiczne znaczenie. Wydrukować można prawie wszystko co może być niezbędne żołnierzowi w odległych i trudno dostępnych lokalizacjach – zaczynając od prostych narzędzi, poprzez części do masek ochronnych i elementów podstawowego wyposażenia, a kończąc na prozaicznych elementach takich jak wkładki do butów 3D.