Jak zdobyć serce pasierba, czy to możliwe? O rodzinie patchworkowej w kilku zdaniach

jak zdobyc serce pasierba

Jeszcze do niedawna dominowały rodziny nuklearne, czyli oparte na wzorcu mama, tata i dzieci. Jednak w związku z rosnącą ilością rozwodów coraz częściej mamy do czynienia z modelem rodziny patchworkowej, gdzie każdy z partnerów ma swoje dzieci z innych związków, a przy tym partnerzy mają też wspólne dziecko. Oczywiście organizacja życia w takiej rodzinie jest trudna i nieco skomplikowana. Zatem tutaj pojawia się pytanie: jak zdobyć serce pasierba? Pamiętajcie, że utrzymanie dobrych relacji jest niezbędne do Waszego szczęścia, ale i szczęścia wszystkich dzieci.

Nie rozkazuj i nie pokazuj wyższości

Niestety często nie jest winą dziecka, że nie lubi macochy czy ojczyma, lecz to dorośli zapracowali na tę niechęć. A więc Wy nie popełniajcie tych błędów. Jeżeli zależy Wam na dobrych relacjach z pasierbem, traktujcie go dobrze. Choć to wydaje się , to jednak wiele osób próbuje dziecku partnera rozkazywać, a wręcz ostentacyjnie okazuje niechęć. Pamiętajcie, że dziecko ma już rodziców, dlatego też nie musi Was słuchać. Zatem nie możecie mu też narzucać nowych zasad. Jeżeli do tej pory chodziło spać po 21, to nie powinniście wysłać go do łóżka o 20. To leży w kompetencji rodziców i to oni ustalają zasady. Owszem nie oznacza to też, że dziecko może Wam wejść na głowę, bo szacunek w obie strony musi być zachowany. Jednak zważcie, że dziecku może być trudno pogodzić się z aktualną sytuacja i rozwodem rodziców i ową niechęć będzie wyładowywało na Was. Wy jako osoby dorosłe musicie podchodzić do tej sytuacji z pełnym spokojem i nadal musicie być serdeczni, aż w końcu się do Was przekona.

Zróbcie coś miłego

Oczywiście nie oznacza to wcale, że musicie rozpieszczać dziecko partnera i ciągle kupować mu prezenty. Raczej chodzi o to, że wszystkie dzieci powinny być, a zasadniczo muszą być, traktowane tak samo, czyli kupując coś jednemu, powinniście kupić coś wszystkim. A więc gdy zbliżają się urodziny pasierba warto zorganizować mu przyjęcie. Możecie też samodzielnie upiec babeczki czy tort. Przygotujcie to co lubi, dzięki temu będzie mu miło. Jeżeli nie macie przyborów kuchennych, to koniecznie zróbcie zakupy w sklepie cukierniczym. Tutaj mamy dla Was fajny pomysł, otóż możecie zaprosić wszystkie dzieci do wspólnego pieczenia, choć brudu będzie sporo, to jednak zabawy jeszcze więcej. Polecamy Wam elhandel.pl – sklep cukierniczy z tradycjami i ogromnym wyborem, gdzie na pewno znajdziecie coś, czego szukacie.

Zdobądź jego zaufanie

Zaufanie jest bardzo ważne, ale jego zdobycie już nie jest ani łatwe, ani też szybkie. Dlatego czeka Was ciężka praca, aby je zdobyć. Pasierb powinien wiedzieć, że nie zastępujecie mu ojca/matki, lecz mimo to jest dla Was ważny. Rozmawiajcie z nim szczerze, nawet jeżeli nie będą to łatwe rozmowy. Dziecko powinno wiedzieć, że zawsze może na Was liczyć i jeżeli coś go martwi, albo chce porozmawiać, to chętnie go wysłuchacie i mu doradzicie. To, że nie wiążą Was więzy krwi nie oznacza wcale, że nie może połączyć Was miłość. Pasierba możecie kochać tak jak Wasze biologiczne dzieci.

Nie narzucaj się i nie wyróżniaj swoich dzieci

Oczywiście zaufania nie zdobędziecie od razu, gdyż potrzeba na to czasu. Jednak absolutnie nie możecie się zniechęcać czy poddawać. Zatem nawet w trakcie kłótni z pasierbem absolutnie nie powinniście mu mówić, że jest dla Was nic warty bądź ciągle go krytykować. Nie na miejscu jest też wyróżnianie czy faworyzowanie swoich dzieci, które stawiane są na piedestale, przez co pasierb może czuć się zbędny w tej rodzinie. Utrzymanie zawsze dobrych relacji w rodzinie patchworkowej nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Jednocześnie przestrzegamy Was przez narzucaniem się. Jeżeli dziecko nie chce z Wami rozmawiać, to uszanujcie to, być może kolejnym razem będzie inaczej.

Drobne rzeczy mają znaczenie i absolutnie nie powinniście zmieniać norm i zasad, które zna. Nie możecie ingerować też w relacje pomiędzy Waszym partnerem/partnerką a biologicznym rodzicem pasierba. A więc podburzanie, obgadywanie, a także obrażanie jest nie na miejscu.