Jak unieważnić ślub kościelny?

ślub kościelny

Rozwody kościelne nie są już tematem tabu, tak jak to było jeszcze kilka lat temu. Obecnie adwokaci kościelni otrzymują wiele pytań i próśb o reprezentowanie w tych sprawach, a wiedza o tym, jak unieważnić ślub kościelny, staje się coraz powszechniejsza. Pomimo tego nadal jest wiele wątpliwości czy nawet mylnych pojęć. Zobacz, dlaczego wcale nie można wziąć rozwodu kościelnego i jakie kroki podjąć, aby – zgodnie z prawem kanonicznym – zamiast tego stwierdzić nieważność małżeństwa.

Rozwód kościelny – istnieje czy nie?

Zgodnie z tym, co postanowione zostało w prawie kanonicznym, rozwody kościelne w ogóle nie istnieją. Dlaczego więc tak dużo osób mylnie posługuje się tym sformułowaniem? Z pewnością jest to spowodowane pewną analogią do rozwodów cywilnych – osobom po ślubie kościelnym zależy na jego rozwiązaniu, podobnie jak rozwiązuje się związek zawarty w urzędzie stanu cywilnego. Jednak już od samych podstaw jest to błędne założenie. O ile w przypadku ślubów cywilnych faktycznie chodzi o ich przerwanie, o tyle w prawie kanonicznym nie można rozerwać związku między kobietą i mężczyzną, którzy ochrzczeni zawarli związek małżeński. Cały problem zasadza się na doprowadzeniu do stwierdzenia nieważności małżeństwa – czyli wykazania, że ślub kościelny nie był ważnie zawarty, więc nie istniał w ogóle. Jest to droga bardziej skomplikowana i inaczej wyglądająca niż postępowania rozwodowe w prawie cywilnym. Jednakże z pomocą zaufanego adwokata z kancelarii kanonicznej można postarać się o uzyskanie powszechnie nazywanego rozwodu kościelnego.

Unieważnienie małżeństwa w 8 krokach

Generalnie można przyjąć, że do stwierdzenia nieważności małżeństwa potrzeba przejścia 8 etapów, przez które poprowadzi renomowany adwokat kościelny. Począwszy od złożenia stosownego wniosku w diecezji małżonków, przez tzw. stadium procesu i publikację akt, aż po ogłoszenie werdyktu i uzyskanie wyroku – w dobrej kancelarii prawa kanonicznego można liczyć na fachowe porady prawne w każdym kolejnym kroku. Pierwszym, co powinny zrobić osoby chcące uzyskać unieważnienie ślubu kościelnego, jest więc udanie się do zaufanych reprezentantów kancelarii kanonicznej z danego miasta. Doświadczony adwokat kościelny pomoże ustalić określone przyczyny, które są niezbędne do podjęcia przez sąd biskupi decyzji o tym, czy można dążyć do stwierdzenia nieważności małżeństwa. W polecanej kancelarii można uzyskać porady prawne 7 dni w tygodniu i przygotować się do całej drogi prowadzącej do unieważnienia małżeństwa kościelnego.