Czy test na ojcostwo to powód do wstydu?

czy test na ojcostwo to powod do wstydu

Wątpliwości, czy jest się biologicznym ojcem własnego dziecka nie należą do przyjemnych uczuć. Mężczyźni będący w podobnej sytuacji bardzo często boją się przyznać, że nie są pewni ojcostwa. Strach, poczucie wstydu, obawa przed staniem się obiektem kpin tylko utrudniają podjęcie właściwej decyzji.

Warto odpowiedzieć na pytanie – czy test na ojcostwo to powód do wstydu? Oczywiście, że nie! Test na ojcostwo to badanie jak każde inne. Korzyści płynące z badania ojcostwa powinny rozwiać wątpliwości każdej osoby zastanawiającej się nad wykonaniem takiego testu. Rezultat badania przynosi odpowiedź na wiele trudnych pytań, które ciążyły na nas od dłuższego czasu. Dzięki temu mamy możliwość podjęcia właściwych decyzji, które mogą odmienić nasze dotychczasowe życie. Ponadto jest to sposób na uwolnienie się od stresu i innych negatywnych emocji, z jakimi zmagaliśmy się przed wykonaniem testu.

Dlaczego decydujemy się na badania na ojcostwo?

Pewność czy jest się biologicznym ojcem własnego dziecka to jedna z kluczowych potrzeb każdego mężczyzny. Jeżeli zaczynają się pojawiać wątpliwości w tym zakresie to mamy do czynienia z poważnym problemem. Nie jest to komfortowe uczucie, może ono całkowicie zaburzyć dotychczasowe funkcjonowanie dlatego warto podjąć decyzję o badaniu.

Magdalena Łyźniak, kierowniczka działu sprzedaży i obsługi klienta testDNA, mówi:

Nasze laboratorium wykonuje m.in. badania ojcostwa. Po drugiej stronie słuchawki mamy do czynienia z człowiekiem, który bardzo często potrzebuje wsparcia psychologa, znajduje się w bardzo trudnej życiowej sytuacji. Niestety niewiele osób zwraca uwagę na ten aspekt testów na ojcostwo.

Wśród najczęstszych powodów, w związku z którymi wykonujemy testy na ojcostwo należy wymienić:

  • brak podobieństwa dziecka względem ojca;
  • podejrzenia, że nasz partner jest niewierny;
  • ustalenie pokrewieństwa – np. w sytuacji gdy dziadkowie chcą sprawdzić, czy dane dziecko jest ich wnukiem;
  • chęć udowodnienia wierności partnerowi;
  • kwestie prawno-sądowe – wynik testu ma być dowodem dla sądu np. w sprawach rozwodowych, o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, w rozprawach o alimenty itp.;
  • uznanie ojcostwa – przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Test na ojcostwo – domniemanie ojcostwa

Podjęciu decyzji o zleceniu testu na ojcostwo czasem towarzyszy poczucie, że zdradzamy własne dziecko lub partnera. W takiej sytuacji dochodzi poczucie wstydu, nierzadko badania realizowane są w formie anonimowej. Są jednak sytuacje gdzie Pacjenci nie mają wyboru. Dotyczy to sytuacji dotyczących spraw o zaprzeczenie ojcostwa. Dlaczego?

W polskim prawie obowiązuje zasada domniemania ojcostwa – zgodnie z nią ojcem dziecka wpisanym do aktu urodzenia zawsze jest (były) mąż matki.

Zgodnie z literą prawa ojcem dziecka zawsze uznaje się byłego męża. Dotyczy to sytuacji, gdy dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa. Tak samo dzieje się w momencie, gdy kobieta wciąż oficjalnie pozostaje w związku małżeńskim, jednocześnie współżyjąc z innym mężczyzną. Nawet jeśli zajdzie z nim w ciążę, to ojcem dziecka wpisanym w dokumenty będzie mąż kobiety.

To, czy sprawa rozwodowa jest w toku, czy nowa para mieszka i współżyje ze sobą nie ma żadnego znaczenia. W praktyce biologicznym ojcem dziecka jest nowy partner matki, a w takich okolicznościach nie może on zostać wpisany do aktu urodzenia. Taka sytuacja wiąże się z wieloma negatywnymi emocjami – stres, nerwy. Ponadto konieczne jest założenie kolejnej sprawy sądowej i przedstawienie wyniku testu na ojcostwo, aby cała sytuacja została uregulowana.

Wiele ludzi nie jest świadoma tego, jak działa polskie prawo. Warto pamiętać, że każdy powód motywujący nas do wykonania testu jest dobry, aby podjąć decyzję o wykonaniu badania ojcostwa. Proces ten czasem wiąże się z różnymi negatywnymi emocjami, lecz efekt końcowy jaki uzyskujemy jest tego wart.

Potwierdzenie czy wykluczenie ojcostwa?

Przed wykonaniem badania Pacjentom często towarzyszy obawa, czy ojcostwo zostanie potwierdzone czy wykluczone. Z zebranych danych statystycznych można wywnioskować, że znacznie częściej badania na ojcostwo przyczyniają się do potwierdzenia ojcostwa. Osoby liczące na taki rezultat zyskują dodatkową motywację do podjęcia takiego badania.

Należy wspomnieć, że w sytuacji, gdy wynik wyklucza ojcostwo – rodzice bardzo często deklarują, że nie jest on w stanie zniszczyć więzi jaka wywiązała się między nimi, a dzieckiem.

Jakie korzyści płyną z badania na ojcostwo?

Test na ojcostwo okazuje się jedynym wiarygodnym dowodem, jeżeli towarzyszą nam wątpliwości – czy dane dziecko jest naszym biologicznym potomkiem. Specjaliści zgodnie twierdzą, że poczucie pewności w kwestii ojcostwa jest podstawową potrzebą każdego z nas.

Do najważniejszych korzyści z badań ojcostwa wyróżnić możemy:

  • szansa na poprawę relacji rodzinnych;
  • możliwość ubiegania się o prawa rodzicielskie;
  • poprawa kondycji psychofizycznej;
  • uzyskanie dowodu w sprawach sądowych – o alimenty, rozwodowych itp.;
  • uzyskanie dowodu w sprawach spadkowych;
  • gwarancja szczęśliwego dzieciństwa;
  • możliwość uzyskania wsparcia finansowego.

Artykuł powstał we współpracy z www.testDNA.pl