Jakie są zalety i wady transportu lotniczego?

katastrofa lotnicza

XXI wiek zamienił świat w globalną wioskę. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu jego rozmiary były dla nas czymś zupełnie abstrakcyjnym. Dziesiątki tysięcy kilometrów, które trzeba było pokonywać by zobaczyć się z bliską osobą mieszkającą na drugim końcu świata. Dziś mamy szybki Internet, wideorozmowy oraz kwitnący transport lotniczy, który sprawia, że na drugi koniec globu dotrzemy w kilkanaście godzin. Jakie są największe wady i zalety transportu lotniczego? Sprawdzamy!

Samolot – szybki i bezpieczny środek transportu!

Niejednokrotnie na pewno słyszeliście z radia i telewizji o rozmaitych katastrofach lotniczych, które mrożą nam krew w żyłach, prawda? Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie są one nagminne i częściej wynikają z błędów ludzkich, niż z niskiego poziomu bezpieczeństwa przemieszczania się samolotem jako środkiem transportu. O wiele częstsze są rozmaite wypadki samochodowe, w związku z którymi nie podnosi się w mediach takiego larum. Samolot to wygodny i szybki środek transportu – nawet w ujęciu lotów krajowych. Korzystając z lotnisk zaoszczędzimy mnóstwo czasu, który normalnie musielibyśmy poświęcić na stanie w korkach, na bramkach autostradowych itp. Podróż między polskimi miastami zajmie nam najwyżej kilkadziesiąt minut! Brzmi pięknie, prawda? A czy transport lotniczy ma jakieś wady?

Szerzej opisane wady i zalety transportu lotniczego są na stronie plig.

Dużo osób boi się latać samolotami nie tylko ze względu na wypadki lotnicze o których usłyszała gdzieś w telewizji. Często bowiem wspominamy zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Dziś już jednak nie spotykamy się z takimi próbami zastraszania społeczeństwa przez terrorystów (aczkolwiek zamachów nigdy nie da się całkowicie wykluczyć, jeśli chodzi o prawdopodobne przyczyny katastrof samolotów). Ponadto zdarza się, że odprawy przed lotami międzynarodowymi trwają bardzo długo i z tego powodu ludzie mają opory przed lataniem. Często również loty są odwoływane z powodu panującej pandemii.

A jakie są Wasze doświadczenia związane z transportem lotniczym?