Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na dachach domów, garaży czy też nawet na polach. Inwestycja w zieloną energię stała się pewnego rodzaju modą, ale nie ulega wątpliwości, że wychodzi nam ona przede wszystkim na zdrowie. Chroni środowisko naturalne, minimalizuje ilość smogu, a także dba o cenne zasoby. Z drugiej strony taka instalacja jest również związana z aspektem ekonomicznym – oszczędnościami związanymi z rachunkami za prąd, a to niezwykle istotny argument, by przejść na odnawialne źródła energii.
Jak produkuje się prąd ze słońca?
Panele fotowoltaiczne z https://www.synergio.pl/ można zainstalować niemal wszędzie, bo mamy słońce, choć nie zawsze świeci ono z tą samą intensywnością. Sama instalacja to skomplikowany proces technologiczny, który przekształca energię słoneczną na elektryczną. Dochodzi do niego w ogniwach fotowoltaicznych. Są one wykonane najczęściej z krzemu monokrystalicznego. Na rynku dostępne są również panele tak zwane multikrystaliczne. Światło słoneczne, które pada na ogniwo, doprowadza do powstania napięcia elektrycznego za sprawą płytki z półprzewodnika. Jest ono następnie przekazywane na urządzenie odbierające energię i generuje przepływ prądu elektrycznego. Na tej samej zasadzie działają instalacje domowe montowane na dachach oraz całe farmy słoneczne. Oczywiście różnić się będą one wielkością, a tym samym ilością pozyskiwania czystej energii. Poza tym że panele fotowoltaiczne chronią naturę, to są również okazją do generowania zysków finansowych. Z wyprodukowanej energii można korzystać na własne potrzeby, co pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za energię z elektrowni. Nadwyżki można natomiast odsprzedać do sieci publicznej za ustaloną stawkę za kWh. Dla wielu osób jest to również atrakcyjny pomysł na biznes, choć niewątpliwie na starcie wymaga dużych nakładów finansowych.
Inwestycja na lata
Montaż paneli fotowoltaicznych jest kosztowny, a inwestycja zwraca się po kilku lub kilkunastu latach użytkowania. Jest to oczywiście zależne od dostaw światła słonecznego, na które realnie nie mamy wpływu, a także zużycia prądu. Z drugiej strony jego ceny są coraz wyższe, więc okazuje się, że fotowoltaika na tym tle się opłaca. Poza tym dostępne są różnego rodzaju dotacje i ulgi podatkowe, które zmniejszają obciążenie finansowe. Stale poprawiają się także regulacje prawne związane z gwarantowanymi cenami i warunkami przyłącza, a tym samym wszystkie formalności też zajmują coraz mniej czasu.
Same panele są inwestycją wieloletnią i na produkt, podzespoły oraz montaż z synergio.pl otrzymuje się długą gwarancję. Tego typu moduły fotowoltaiczne nie wymagają prac serwisowych ani żadnych innych nakładów finansowych w trakcie użytkowania. Nie ma konieczności ich przeglądów i napraw, co sprawia, że nie trzeba się w ogóle nimi przejmować i wystarczy cieszyć się z malejących rachunków za prąd. A to ogromna niezależność, szczególnie w niepewnych czasach.