Wiele osób zapomina zawrzeć na swojej liście profilaktycznej wizytę u okulisty. Narząd wzroku jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na jakość życia człowieka. Problemy ze wzrokiem mogą zdarzyć się w każdym wieku – nawet na etapie bardzo wczesnego dzieciństwa. Wszelkie wady, które nie zostaną w porę skorygowane mogą znacznie upośledzać naszą koncentrację, zdolność uczenia się czy też swobodnego poruszania się w przestrzeni. Dbając o wzrok jesteśmy o trzy kroki do przodu w kierunku zagwarantowania sobie swobody oraz komfortu – zwłaszcza w wieku emerytalnym, gdzie fizjologicznie wzrok znacznie się pogarsza (zależy to od wielu czynników). Stojąc przed pytaniem – jak często badać wzrok? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Kontrolne badanie wzroku – kiedy?
Zazwyczaj większość osób udaje się do okulisty w momencie, gdy pojawią się już konkretne objawy, które niejednokrotnie wpływają na komfort życia pacjenta. Owszem, w takim przypadku należy bezzwłocznie umówić się na wizytę u specjalisty. Natomiast niekiedy mogą pojawić się niespecyficzne symptomy, które nie do końca jednoznacznie wskazują na kłopoty ze wzrokiem, jak np. bóle głowy. Należy pamiętać, że w leczeniu chorób oczu czy wad wzroku czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym lepsze są rokowania na całkowity powrót do zdrowia. Zaniechanie leczenia chorób oczu może znacznie upośledzać jakość widzenia, niekiedy mimo ogromnego postępu w medycynie – nieodwracalnie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i kontrolne wizyty u okulisty.
Poczynając od najmłodszej grupy pacjentów – dzieci, należy pamiętać, że kontrolne wizyty są bardzo ważne i żaden rodzic nie powinien tego zaniechać. Udowodniono, że dzieci z wadami wzroku gorzej się uczą, mają problemy z koncentracją i czytaniem. Zazwyczaj pierwsza kontrola wzroku odbywa się u pediatry, który wstępnie oceni wzrok dziecka. Natomiast w późniejszym etapie warto udać się z dzieckiem do specjalisty – okulisty, który przy pomocy odpowiedniego sprzętu oceni narząd wzroku. Rutynowa kontrola u dzieci powinna odbyć się raz na dwa lata, u dzieci z wadą wzroku częściej – zgodnie z zaleceniami specjalisty. Natomiast jeżeli w rodzinie występują choroby oczu, to powinno się kontrolować wzrok dziecka częściej lub też, gdy w wywiadzie występują choroby ogólnoustrojowe wpływające na jakość widzenia. Owe kontrole pozwalają na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości, a wykryte w okresie dzieciństwa mają bardzo dużą szansę na 100% wyleczenie.
Jeżeli chodzi o osoby dorosłe i starsze, badania kontrolne wzroku również powinny być wykonywane raz na dwa lata. Po 60 roku życia owe kontrole powinny odbywać się raz do roku. Osoby ze stwierdzoną dysfunkcją narządu wzroku, podobnie jak w przypadku dzieci, powinny kontrolować wzrok co najmniej raz na rok lub częściej – wszystko zależy od schorzenia lub wady, która została zahamowana lub cały czas postępuje.
Zaniechanie – przyczyną dużych problemów
W praktyce okulistycznej jest bardzo wiele przypadków, gdzie kontrole wzroku w okresie dzieciństwa zostały zaniechane i to sprawiło, że nieleczona wada wzroku wciąż postępowała i pacjent w wieku dorosłym zostaje ze znacznym dyskomfortem spowodowanym złą jakością widzenia. Takie wady leczy się długo, ciężko i trudno je zahamować. Wada zazwyczaj wciąż się pogłębia i efekty leczenia nie są tak skuteczne jak w okresie dzieciństwa. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka i pamiętanie o tym, ze narząd wzroku jest jednym z najważniejszych narządów, którego dysfunkcja upośledza nasze funkcjonowanie w każdym aspekcie życia.