Jeśli jesteś podatnikiem VAT lub interesuje Cię temat ekonomii i finansów, dowiedz się więcej o wykazie czynnych podatników VAT – biała lista podatników. Biała lista VAT w szybki i skuteczny sposób umożliwi zweryfikowanie i/lub potwierdzenie informacji na temat konkretnego kontrahenta. Zapoznaj się z kilkoma podstawowymi informacjami, które dotyczą podatników VAT.
- VAT – co to za podatek?
- Biała lista VAT – kilka słów wyjaśnienia
- Biała lista podatników – kiedy z niej korzystać?
VAT – co to za podatek?
Podatek VAT, a dokładniej VAT to value-added tax. Jest to tajemniczo brzmiący podatek od wartości dodanej. Tak, wiem, w dalszym ciągu niewiele może to mówić. Pozwól więc, że wyjaśnię Ci dokładniej. Jest to podatek, który jest naliczany podczas obrotu towarem. Każdy podmiot ma za zadanie odprowadzić konkretną kwotę w zależności od określonej stawki podatku. Co ważne, VAT dotyczy wartości dodanej, to znaczy kwoty, która została pomniejszona o koszty (takie jak zużywana energia, wykorzystane materiały, transport itp.). Ostatecznie VAT płaci również ( a przede wszystkim ) Klient, który kupuje produkt lub usługę. Na każdym etapie ma miejsce transakcja finansowa, która przeważnie jest wykonywana po wystawieniu faktury w sposób bezgotówkowy. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać właściwe dane do tegoż właśnie przelewu. Temu właśnie ma służyć biała lista podatników.
Biała lista VAT- kilka słów wyjaśnienia
Biała lista podatników (inaczej zwana biała lista VAT) to zweryfikowana lista podatników VAT, którzy są czynni, zwolnieni, wykreśleni oraz przywróceni. Została wprowadzona 1 września 2019 roku jako ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT ze względu na liczne skargi dotyczące nieprawidłowości. Do końca roku 2019 weryfikacja danych jest nieobowiązkowa, jednak wskazana. Z początkiem roku 2020, a dokładnie od 1 stycznia 2020 roku, weryfikacja danych będzie konieczna, jeśli faktura będzie wynosiła powyżej 15 000 zł. Biała lista VAT umożliwia zweryfikowanie danych identyfikacyjnych, w tym: nazwę firmy, aktualny na dzień zapytania status podmiotu VAT oraz numer REGON (jeśli został nadany podatnikowi VAT), a także, co niezwykle ważne, numer rachunku bankowego. Ten właśnie numer rachunku bankowego podatnika VAT umożliwia dokonanie zapłaty. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której numer rachunku jest nieprawidłowy, a Ty będziesz musiał zapłacić całą kwotę jeszcze raz.
Biała lista podatników – kiedy z niej korzystać?
Maksyma: lepiej zapobiegać, niż leczyć niezwykle dobrze pasuje również do VAT-u. Zaraz, zaraz, jak to? Zastanów się, czy warto tracić nerwy, niepokoić się, martwić, poświęcać dodatkowy czas, a być może i w niektórych przypadkach pieniądze, zamiast spędzić kilka chwil na zweryfikowaniu podatnika VAT? Najlepszy moment na sprawdzenie białej listy podatników jest w momencie, w którym jesteś jeszcze przed zawiązaniem umowy i wystawieniem faktury. Biała lista VAT dostępna jest na stronie internetowej. W szybki i skuteczny sposób pozwoli Ci zweryfikować podatnika VAT na dzień dzisiejszy. Dane, jakie potrzebujesz to Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) lub numer Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) lub numer Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Jeśli natomiast sprawdziłeś podatnika VAT i okazało się, że dokonałeś płatności na inny numer rachunku- nic straconego. W ciągu maksymalnie 3 dni musisz zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. W przeciwnym razie możesz zostać pociągnięty do solidarnej odpowiedzialności, która może wynikać z czynnego uczestnictwa w karuzeli podatkowej.