Dentysta – jak często chodzić na wizyty?

wizyta u dentysty

Dbanie o higienę jamy ustnej to podstawa jej zdrowia. Mycie zębów dwa razy dziennie, używanie odpowiedniej pasty czy płynu do płukania ust to podstawy higieny. Jednak, aby odpowiednio zadbać o zdrowie, należy również regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Jak często powinniśmy chodzić na wizyty?

Regularne kontrole jamy ustnej

Nawet dokładna higiena jamy ustnej nie da stuprocentowej gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju choroby. Dentysta w Łodzi czy w innym mieście w Polsce powinien być regularnie odwiedzany, jeśli zależy nam na zdrowiu naszego uzębienia. Profilaktyczne przeglądy stomatologiczne, pozwalają zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości. Pierwsze zmiany bywają zwykle niezauważalne. Ich wychwycenie jest możliwe jedynie podczas wizyty u dentysty. Nieleczone lub wykryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, prowadzą do widocznych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty. Zapewnia to komfort pacjentowi, zwłaszcza temu obawiającemu się wizyt u lekarza.

Co ile należy umawiać się na wizytę do dentysty?

O tym, jak często powinniśmy siadać na fotelu dentystycznym, decyduje dentysta, w zależności od indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny odwiedzać lekarza stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Jeśli coś zaniepokoi dentystę lub potrzeba będzie, by implanty stomatologiczne w Łodzi zostały założone, może zaordynować wizytę w krótszym odstępie niż 6. miesięcy.

Dzieci, nie posiadające stałego uzębienia powinny odwiedzać dentystę co trzy miesiące. Pierwsza konsultacja powinna odbyć się przed skończeniem przez maluchy, 18. miesięcy. Regularna wizyta z dziećmi w gabinecie dentystycznym, pozwoli na zadbanie o stan uzębienia najmłodszych.

W myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto odwiedzać dentystę w celu profilaktyki stanu uzębienia. Regularne, kontrolne wizyty, minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej. Wychwycenie zmian chorobowych na wcześniejszym etapie, to mniej bolesne i przede wszystkim leczenie zębów.