Windy szpitalne – jakie standardy powinny spełniać?

winda szpitalna

Windy w szpitalach mają kompletnie inne przeznaczenie od tych, które są montowane w wieżowcach, galeriach handlowych i innych tego typu miejscach. Muszą one być bowiem przystosowane do przewożenia pacjentów, którzy nierzadko po szpitalu podróżują na łóżku szpitalnym wraz z całą aparaturą. Jakie są więc standardy, które muszą być spełniane przez windy szpitalne?

Gdzie można znaleźć windy szpitalne?

Każdy szpital, który ma kilka kondygnacji musi wyposażyć się w odpowiednie dźwigi. Windy szpitalne w Szczecinie najprościej znaleźć jest z pomocą internetu. To właśnie w nim reklamuje się wielu producentów tego typu konstrukcji, które są niezwykle ważna dla poprawnego działania szpitalu.

Jeden z producentów wind szpitalnych to na przykład firma Nam-Lift sp. z o.o., która zajmuje się produkcją wind spełniających bardzo rygorystyczne standardy szpitalne. Są to nowoczesne konstrukcje, które są przystosowane do lat pracy i są gwarancją bezawaryjności.

Jakie standardy muszą być spełnione przez windy szpitalne?

Windy szpitalne muszą spełniać naprawdę rygorystyczne standardy. Dotyczą one przede wszystkim rozmiarów, które muszą odpowiadać przewożeniu łóżek szpitalnych. Najprostszy dźwig do przewożenia łóżek szpitalnych powinien we wnętrzu mieć wymiary rzędu 140 cm x 240 cm (szerokość x głębokość). Jego drzwi z kolei powinny mierzyć co najmniej 110 cm x 200 cm (szerokość wysokość) Minimalny udźwig to za to 2000 kg.

Jeśli mamy do czynienia z dźwigiem do przewożenia łóżek z aparaturą to jego minimalne wymiary to 150 cm x 270 cm, jeśli mowa o wymiarach kabiny. Drzwi z kolei muszą mieć wymiary wynoszące co najmniej 130 cm x 200 cm. Udźwig to za to 2000 kilogramów.

Takie windy muszą być jednak przystosowane na wiele innych sposobów. Mowa tu na przykład o specjalnym trybie szpitalnym. Oznacza on, iż w nim pierwszeństwo dostępu do windy ma personel szpitalny, który podróżuje nią z pacjentem wymagającym nagłej interwencji. Ponadto windy muszą by przystosowane do niepełnosprawnych.