Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć?

eko groszek

Materiały opałowe są niezwykle ważne dla gospodarstw domowych, których miejscem zamieszkania jest dom jednorodzinny, a także dla na przykład gospodarstw rolniczych. Z ich pomocą możliwe jest ogrzanie wnętrza oraz wody użytkowej w sposób możliwie jak najbardziej efektywny. Jednym z takich materiałów jest ekogroszek. Czym on jest, jak powstaje i co warto o nim wiedzieć?

Gdzie można zakupić ekogroszek?

Materiał opałowy taki jak ekogroszek w Knyszynie można zakupić u wielu firm. Mowa tu na przykład producentach materiałów opałowych, czy też takich, które specjalizują się w zaopatrywaniu gospodarstw rolniczych w przeróżne materiały, wśród których znaleźć można właśnie ekogroszek.

Chcąc kupić ekogroszek bardzo ciekawym wyborem mogą być właśnie firmy, których specjalizacją jest zaopatrzenie gospodarstw rolnych. Mają one bowiem bardzo bogatą ofertę w skład której wchodzi również chemia gospodarcza, która pomoże w utrzymaniu czystości.

Czym jest ekogroszek?

Dla wielu osób bardzo ciekawą rzeczą jest to skąd wzięła się nazwa ekogroszek. Jest to bowiem nazwa handlowa stosowana na określenie paliwa stałego, które produkowane jest z węgla kamiennego lub brunatnego. Szczególnie, że podobnie jak w wypadku wielu innych paliw stałych palenie ekogroszkiem wcale nie jest ekologiczne. Faktem jest jednak to, że emisja szkodliwych związków jest niższa niż w wypadku innych materiałów opałowych.

Ekogroszek tworzony jest tylko z wysokokalorycznego węgla. Jego wartość kaloryczna wynosi co najmniej 24 MJ, czyli 24 megadżule na kilogram. Do tego musi on mieć bardzo niską zawartość siarki, niską spiekalność, a także małą zawartość wody oraz substancji niepalnych.

Tak stworzone paliwo stałe charakteryzuje się niższą emisją tlenków siarki podczas spalania. Mniejsza zawartość wody oraz substancji niepalnych oznacza z kolei to, że ekogroszek podczas spalania generuje znacznie mniej popiołu. Jego spalanie odbywa się w piecach retortowych i wymaga mechanicznego nadmuchu powietrza, przez co temperatura spalania jest wyższa.