Dlaczego piece na pellet to ekologiczne rozwiązanie?

Czy pellet to ekologiczne paliwo

Środowisko naturalne jest w obecnych czasach bardzo zanieczyszczone. Szkodliwe substancje przedostają się przede wszystkim do atmosfery, wpływając na efekt cieplarniany i powodując wiele problemów. Z tego powodu wykorzystuje się coraz nowsze rozwiązania, których celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Wśród nich znajdują się ekologiczne źródła ogrzewania – piece na pellet.

Jak działa kocioł na pellet?

Kotły na pellet to źródła ogrzewania stosowane już od dawna. Coraz więcej osób decyduje się na ich wykorzystanie nie tylko ze względu na ekonomiczność i obniżenie kosztów, ale także na wysoce ekologiczny charakter. Kotły na pellet są wydajne, wygodne w obsłudze i generują znacznie niższe koszty utrzymania niż tradycyjne kotły grzewcze. Systemy te składają się z:

  • zasobnika na pellet, który pozwala na praktycznie bezobsługowe działanie pieca,
  • ruchomego palnika,
  • samoczyszczącego rusztu,
  • podajnika ślimakowego,
  • wentylatora,
  • komory spalania.

Działanie kotła na pellet jest bardzo proste. Dostarczane od góry paliwo jest pobierane do zasobnika, a stąd trafia prostu do podajnika ślimakowego, a później do komory spalania. Pozostałości po paliwie są usuwane przez samoczyszczący się ruszt.

Kotły na pellet a ekologia

Kotły na pellet często są nazywane synonimami ekologii. Oprócz tego, że zasila się je paliwem o niskiej emisyjności, które praktycznie nie pozostawia po sobie produktów ubocznych, są także niezwykle wydajne i efektywne. Pozwalają na oszczędność pieniędzy i energii, co przekłada się na jakość życia użytkowników oraz czystsze środowisko naturalne. Kotły na pellet i akcesoria są rekomendowane przez dostawcę Wkłady Kominowe. Jak informują pracownicy firmy, systemy te pozwalają też na zachowanie całej kotłowni w czystości. Użytkownik musi uzupełniać zasobnik na pellet tylko raz na jakiś czas, a produktów ubocznych spalania jest tak naprawdę niewiele. Popiół powstający w wyniku spalania pelletu jest biodegradowalny, a samo paliwo grzewcze wydziela zapach podobny do spalanego drewna. Ponadto pellet jest sprzedawany w wygodnych, szczelnych workach, dzięki czemu zabrudzenia nie roznoszą się dookoła kotła, pozostawiając czyste pomieszczenie. Piece na pellet dostępne są obecnie w różnych typach, które różnią się głównie mocą.