Dlaczego warto jest przeprowadzić impregnację dachu? 

impregnacja dachu

Blachodachówka, dachówka ceramiczna, a może gonty bitumiczne? Przed takim pytaniem stają inwestorzy, którzy budują dom albo planują wymianę pokrycia dachowego. Warto jednak pamiętać, że nawet najwyższej jakości materiał nie spełni dobrze swoich funkcji, jeżeli nie będzie zadbany. Właśnie dlatego niezależnie od tego, co zostanie położone na więźbie, trzeba pamiętać o regularnej impregnacji. Jakie prace należy wykonywać?

Jak poprawnie impregnować dach? 

Aby impregnacja dachu przyniosła pożądane efekty, trzeba ją przeprowadzić w przemyślany sposób. Niezależnie od tego, czy więźba jest pokryta dachówką ceramiczną, czy może gontem bitumicznym, pierwszym krokiem powinno być dokładne wyczyszczenie dachu. Mowa tutaj przede wszystkim o pozbyciu się ewentualnych zanieczyszczeń – liści czy gałęzi oraz wstępnym umyciu. Aby przystąpić do prac pielęgnacyjnych, trzeba poczekać, aż połać całkowicie wyschnie.

W tym momencie można przystąpić do aplikacji impregnatu, który jest dobrany do rodzaju pokrycia. Należy nakładać cienkie warstwy impregnatu, a w przypadku konieczności aplikacji kilku, konieczne jest odczekanie aż poprzednia wyschnie. O to, dlaczego impregnacja jest tak ważna, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który wyjaśnił:

– Zaniedbania związane z regularną impregnacją pokrycia dachowego mogą znacząco pogorszyć jego kondycję. Wilgoć nierzadko doprowadza do porostu mchu i glonów, które z kolei niszczą dach. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą też przyczynić się do coraz mniejszej odporności na wilgoć czy działanie niskich i wysokich temperatur.

Jakie korzyści wynikają z regularnej impregnacji dachu? 

Zaniedbania w kwestii zabezpieczania pokryć dachowych mogą wpłynąć nie tylko na ich estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo obiektu i mieszkańców. Właśnie dlatego gonty bitumiczne czy blachodachówki wymagają cyklicznych prac konserwujących. Dzięki nim dachówka zostaje zabezpieczona przed wchłanianiem wody i wykazuje lepsze właściwości mrozoodporne. Kolejną kwestią są aspekty związane z wygodą – takie pokrycie znacznie wolniej się brudzi, a do tego jest łatwiejsze w czyszczeniu.

Warto wspomnieć również o tym, że wspomniany wcześniej rozwój grzybów czy glonów zostaje spowolniony, a często nawet niemożliwy. Zaimpregnowany dach jest odporny na działanie promieniowania UV, dzięki czemu nie blaknie i prezentuje się estetycznie. Mówiąc o wyglądzie, należy też nadmienić, że dach, na który zostanie nałożony dobrej jakości środek, zyskuje trwały połysk.