Piękne, białe zęby to marzenie wielu z nas. Niestety nie każdy z nas jest w stanie pochwalić się uśmiechem niby z reklamy pasty do zębów. Bardzo często głównym problemem jest kamień nazębny – nieestetyczna przypadłość wynikająca z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, której wcale nie tak trudno się pozbyć. Wystarczy wiedzieć jak.
Czym jest kamień nazębny?
Kamień powstaje w wyniku nieodpowiedniego czyszczenia zębów. To nic innego jak zaschnięta i zaskorupiała warstwa osadu, który gromadzi się w jamie ustnej podczas jedzenia. Mają na niego wpływ także duże ilości spożywanych napojów barwiących, takich jak kawa czy herbata oraz oczywiście nieprzyjemny nawyk, jakim jest palenie papierosów. Podczas codziennego szczotkowania i nitkowania, a także płukania jamy ustnej, jesteśmy w stanie pozbyć się zgromadzonego osadu i bakterii. Wszystko, czego nie udało nam się usunąć, z czasem zmienia się w kamień nazębny.
Domowe sposoby na piękne zęby
Całe szczęście wcale nie potrzebujemy częstych wizyt u dentysty, by pozbyć się kamienia. Oczywiście regularne spotkania ze stomatologiem pomogą nam w utrzymaniu zdrowia naszego uzębienia. W celu pozbycia się zaschniętej warstwy osadu z zębów możemy skorzystać z kilku sprawdzonych domowych metod.
Soda oczyszczona z olejem kokosowym – to stary sposób, który został odrobinę unowocześniony. Soda oczyszczona od dawna służy do czyszczenia jamy ustnej. Ma sprawdzone działanie oczyszczające, a także bakteriobójcze. Również olej kokosowy działa antybakteryjnie. W połączeniu z sodą tworzy swojego rodzaju pastę, którą z łatwością można szorować zęby. To ekologiczne rozwiązanie, które z pewnością spodoba się eko-entuzjastom.
Ocet jabłkowy – badania potwierdziły, że ocet jabłkowy wpływa pozytywnie na zęby, wzmacnia je, a także przeciwdziała próchnicy i zwalcza kamień nazębny. Wystarczy raz w tygodniu skropić octem szczoteczkę i dokładnie wyszorować zęby.
Drożdże – ten produkt znajduje się chyba w każdym domu. Odpowiednio sporządzona mieszanka, zawierająca 15 g drożdży, szczyptę soli i niewielką ilość wody powoduje, że w jamie ustnej tworzy się nieprzyjazne dla bakterii środowisko. Wystarczy nanieść odrobinę na szczoteczkę i “umyć” specyfikiem zęby.