Krwawiące dziąsła – poznaj możliwe przyczyny

0

Spośród zaburzeń krzepnięcia krwi, wymienia się krwawiące dziąsła. Dolegliwość ta jest nie tylko uciążliwa, bo powoduje krwawienie podczas mycia zębów czy gryzienia twardych produktów, ale również sugeruje nawet poważne problemy z organizmem. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawiących dziąseł?

Krwawiące dziąsła – nie tylko problem stomatologiczny

Krew pojawiająca się podczas mycia zębów, a także w trakcie gryzienia twardych produktów, jest niepokojącym objawem. Problem ten wiążemy głównie ze stosowaniem zbyt twardej szczoteczki do mycia zębów lub nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, ale nie są to główne przyczyny. W grę wchodzą przede wszystkim stany zapalne dziąseł, ale i poważniejsze schorzenia, jak cukrzyca czy choroby wątroby.

Krwawienie dziąseł może być związane z występującą niedokrwistością. Jest to jeden z objawów tak powstałego problemu, obok którego wymienia się także osłabienie, ciągłe zmęczenie i bladość śluzówek. Aby potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość, należy wykonać badania krwi, na wstępie podstawę w postaci morfologii.

Schorzenie przez nas głównie kojarzone z krwawieniem dziąseł, to paradontoza. Choroba dziąseł spowodowana przeważnie nieprawidłowym szczotkowaniem. Na jej rozwój wpływa gromadzenie się bakterii powodujących stany zapalne przyzębia, a efektem są krwawiące dziąsła.

Kolejna przyczyna to cukrzyca, w trakcie której występowania, leczenie jakichkolwiek schorzeń rozwijających się po stronie jamy ustnej, staje się dość trudne. Nietrudno o pleśniawki, zakażenia drożdżakowe lub ropniaki przyzębne.

Krwawiące dziąsła mogą być spowodowane niedoborami witamin, przed wszystkim witamin C i K. W przypadku witaminy C sprawdza się zwiększona podaż warzyw i owoców w codziennej diecie. Z kolei w uzupełnieniu o witaminę K, pomagają produkty, takie jak szpinak, pomidory, lucerna czy wątroba.

Ostry stan zapalny wątroby i marskość wątroby, to także nierzadkie przyczyny krwawienia z dziąseł. Są one efektem zaburzenia czynności płytek krwi.

Jak sobie radzić z krwawiącymi dziąsłami?

Podstawą rozwiązania powstałego problemu jest wizyta lekarska i ustalenie przyczyny krwawiących dziąseł. Dzięki temu można wdrożyć właściwe leczenie farmakologiczne, jeśli zachodzi taka konieczność, i/lub zabiegi higieniczne i wspomagające w obrębie jamy ustnej.