Krwawiące dziąsła – poznaj możliwe przyczyny

krwawiace dziasla

Spośród zaburzeń krzepnięcia krwi, wymienia się krwawiące dziąsła. Dolegliwość ta jest nie tylko uciążliwa, bo powoduje krwawienie podczas mycia zębów czy gryzienia twardych produktów, ale również sugeruje nawet poważne problemy z organizmem. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawiących dziąseł?

Krwawiące dziąsła – nie tylko problem stomatologiczny

Krew pojawiająca się podczas mycia zębów, a także w trakcie gryzienia twardych produktów, jest niepokojącym objawem. Problem ten wiążemy głównie ze stosowaniem zbyt twardej szczoteczki do mycia zębów lub nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, ale nie są to główne przyczyny. W grę wchodzą przede wszystkim stany zapalne dziąseł, ale i poważniejsze schorzenia, jak cukrzyca czy choroby wątroby.

Krwawienie dziąseł może być związane z występującą niedokrwistością. Jest to jeden z objawów tak powstałego problemu, obok którego wymienia się także osłabienie, ciągłe zmęczenie i bladość śluzówek. Aby potwierdzić lub wykluczyć niedokrwistość, należy wykonać badania krwi, na wstępie podstawę w postaci morfologii.

Schorzenie przez nas głównie kojarzone z krwawieniem dziąseł, to paradontoza. Choroba dziąseł spowodowana przeważnie nieprawidłowym szczotkowaniem. Na jej rozwój wpływa gromadzenie się bakterii powodujących stany zapalne przyzębia, a efektem są krwawiące dziąsła.

Kolejna przyczyna to cukrzyca, w trakcie której występowania, leczenie jakichkolwiek schorzeń rozwijających się po stronie jamy ustnej, staje się dość trudne. Nietrudno o pleśniawki, zakażenia drożdżakowe lub ropniaki przyzębne.

Krwawiące dziąsła mogą być spowodowane niedoborami witamin, przed wszystkim witamin C i K. W przypadku witaminy C sprawdza się zwiększona podaż warzyw i owoców w codziennej diecie. Z kolei w uzupełnieniu o witaminę K, pomagają produkty, takie jak szpinak, pomidory, lucerna czy wątroba.

Ostry stan zapalny wątroby i marskość wątroby, to także nierzadkie przyczyny krwawienia z dziąseł. Są one efektem zaburzenia czynności płytek krwi.

Jak sobie radzić z krwawiącymi dziąsłami?

Podstawą rozwiązania powstałego problemu jest wizyta lekarska i ustalenie przyczyny krwawiących dziąseł. Dzięki temu można wdrożyć właściwe leczenie farmakologiczne, jeśli zachodzi taka konieczność, i/lub zabiegi higieniczne i wspomagające w obrębie jamy ustnej.