Prostata to jeden z podstawowych gruczołów należących do męskiego układu rozrodczego. Związku z tym, że prostata otacza cewkę moczową bezpośrednio wpływa na funkcje rozrodcze. Jej prawidłowe działanie jest niezbędne. Dlatego też, dbanie o zdrowie prostaty powinno być priorytetem każdego mężczyzny.
Jak działa prostata?
Prostata występuje tylko u mężczyzn. Wydziela płyn, który utrzymuje nasienie przy życiu, chroniąc zarówno je, jak i kod genetyczny, który niosą. Prostata to gruczoł, kurczy się podczas ejakulacji i wyciska płyn do cewki moczowej. Podczas wytrysku plemniki podróżują wzdłuż dwóch przewodów zwanych nasieniowodami. Przenoszą one miliony plemników z jąder (gdzie są wytwarzane) do pęcherzyków nasiennych. Są one przyczepione do gruczołu krokowego i dodają dodatkowy płyn do nasienia, zanim zostanie on wysłany w dół cewki moczowej. Prostata kurczy się podczas wytrysku, zamykając otwór między pęcherzem a cewką moczową i przesuwając nasienie z optymalną prędkością. Dlatego nie można jednocześnie oddać moczu i dokonać wytrysku.
Jakie zaburzenia są związane z prostatą?
Prostata, jak i inne organy czy gruczoły, narażona jest na rozwój pewnych schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu. Do podstawowych zaburzeń zalicza się raka prostaty oraz powiększoną prostatę.
Rak prostaty – jest to najczęstsza forma raka u mężczyzn, dotykająca około 1 na 7 mężczyzn. Około 1 na 39 mężczyzn umiera z powodu zaawansowanego raka prostaty, bądź późnej diagnozy.
Powiększona prostata – znana również jako łagodny przerost gruczołu krokowego, dotyka prawie wszystkich mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Utrudnia to oddawanie moczu, a w rzadkich, poważnych przypadkach może całkowicie zapobiec oddawaniu moczu.
Jak dbać o prostatę, żeby jej się nie obawiać?
Podstawą utrzymania prawidłowej funkcji prostaty jest jej kontrolowanie i wykonywanie podstawowych badań medycznych. W tym celu warto wykonać następujące testy i badania medyczne:
- Badanie odbytnicze – lekarz wkłada palec do odbytnicy i dotyka Może wykryć grudki, guzki i raka.
- Antygen specyficzny dla prostaty (PSA) – badania krwi pozwalające na określenie poziomu pożądanego białka. Wysoki poziom wskazuje na zwiększone ryzyko raka prostaty i wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej.
- Biopsja prostaty – badanie polegające na wprowadzeniu igły do prostaty przez odbytnicę i pobraniu próbki tkanki w celu analizy laboratoryjnej.
- USG prostaty – zwane również ultrasonografem przezodbytniczym. Sondę wprowadza się do odbytu, umieszczając ją blisko prostaty.
Jeżeli mężczyzna przez całe swoje życie dba o prawidłowe funkcjonowanie prostaty, nie powinien obawiać się nieprzewidzianych konsekwencji zdrowotnych. Regularne badania pozwalają na wyzbycie się lęku i strachu.