Druk wielkoformatowy – o czym mowa w praktyce?

drukarnia

Z druku wielkoformatowego korzystają zwłaszcza przedsiębiorstwa, które użytkują go do celów związanych z promocją tworząc głównie materiały reklamowe. W ten sposób między innymi na billboardach oraz plakatach można zobaczyć ofertę konkretnej firmy. Czym właściwie wyróżnia się ten rodzaj druku i w jaki jeszcze sposób można z niego korzystać? Podpowiadamy.

Czym jest druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy to jeden z typów wydruków cyfrowych. Aby móc zrealizować to zadanie potrzebne są specjalistyczne drukarki, które są w stanie obsłużyć bloki papieru lub specjalnej folii o wielkości nawet do kilku metrów. Przyjmuje się, że druk wielkoformatowy dotyczy projektów zaczynających się od około 50 cm. Warto także zauważyć, że obecnie wykorzystuje się nie tylko specjalistyczny papier, ale również na szkło, drewno, tkaniny lub nawet na materiały typu blacha.

W jakich sytuacjach warto zainwestować w druk wielkoformatowy?

Druk wielkoformatowy w Krakowie lub w innym mieście cieszy się popularnością zwłaszcza pod względem drukowania materiałów do użytku na billboardach. W takich sytuacjach wykorzystuje się zabezpieczenia w postaci ochrony przed promieniowaniem UV, aby zapobiec przebarwieniom oraz wyblaknięciom pod wpływem słońca.

Plakaty reklamowe to bardzo powszechne zastosowanie druku wielkoformatowego. Zwykle wydruk przygotowywany jest na elastycznym materiale, który łatwo przyciąć i nałożyć na dowolne obiekty reklamowe. Gdy plakat ma być eksponowany na zewnątrz stosuje się dodatkowe zabezpieczenia w postaci ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Jeśli planujemy umieścić reklamę na samochodzie to warto sięgnąć po rozwiązania proponowane przez druk wielkoformatowy. Jest to tanie i skuteczne rozwiązanie, które gwarantuje wysoką trwałość niezależnie od warunków w jakich porusza się pojazd. W takim przypadku stosuje się dwa typu rozwiązań. Jest to folia magnetyczna lub naklejana na stałe. W przypadku tej pierwszej opcji pozwala to na łatwe usunięcie reklamy w dowolnym momencie, a więc sprawdza się w przypadku czasowych lub zmiennych promocji.

Osoby prywatne chętnie sięgają po rozwiązania jakie mogą zaoferować firmy wykonujące druki wielkoformatowe do przygotowywania fototapet, które sprawdzają się w domach i mieszkaniach. Do tego celu wykorzystuje się wytrzymałe materiały w postaci domieszki lateksu, które odporne są na nasłonecznienie, a przy tym montaż nie sprawia większych trudności. Warto także zauważyć, że w przypadku użytku w pomieszczeniach do wydruku nie stosuje się farby zawierającej nikiel oraz pozostałe szkodliwe substancje, ponieważ wydzielają one nieprzyjemne zapachy.