Gaśnice proszkowe – w jaki sposób działają?

gasnice

Gaśnice proszkowe są jednym z najbardziej istotnych elementów wchodzących w skład sprzętu przeciwpożarowego. Proszek wyrzucany dzięki obecności sprężonego gazu może uchronić przed nieszczęściem. Co warto wiedzieć o tego typu gaśnicach?

Gdzie przydadzą się gaśnice proszkowe?

Jak działają gaśnice proszkowe i do czego służą? W tym przypadku środkiem gaśniczym jest proszek, który wydostaje się dzięki działaniu sprężonego gazu. Gaśnica proszkowa jest bardzo uniwersalna i chętnie wykorzystuje się ją do gaszenia różnego typu pożarów. Przede wszystkim zaletą jest tu uniwersalność. W zależności od zastosowanego preparatu można nim gasić pożary typu A, B i C lub B i C. Działa tutaj nabój azotowy, lub CO2. Konieczne są przy tym etykiety do gaśnic.

Gaśnicą proszkową można ugasić zarówno ciało stałe z plastikiem włącznie, jak i płonące ciecze, gazy i urządzenia elektryczne. Nie ma przy tym większej trudności jeśli chodzi o użytkowanie takiej gaśnicy proszkowej. Konieczny jest nie tylko jej serwis i pewność, że jest sprawna, jak i właściwe oznaczenie.

Legalizacja gaśnic. Na czym polega?

W przypadku urządzeń proszkowych niezbędna jest także legalizacja gaśnic. Na czym polega takie działanie? Chodzi przede wszystkim o stwierdzenie tego, czy sprzęt jest zdatny do użytku. Proces sprawdzenia tych parametrów odbywa się w ramach kilku czynności.

Niezbędne jest ustalenie tego, czy ważna jest gwarancja na daną gaśnicę proszkową. Okres gwarancyjny ustalany jest przez producenta. Jednocześnie niezbędne są właśnie okresowe przeglądy takiego sprzętu pod kątem sprawności technicznej i ewentualna naprawa elementów, które nie działają.

Gaśnice proszkowe powinny być zamknięte w szafce. Może być ona stworzona z metalu, ale też tworzywa sztucznego. Taka skrzynka nie tylko chroni gaśnicę, ale też np. zabezpiecza ją przed kradzieżą. Jednocześnie istnieje możliwość zakupu szafki, która posiada dodatkową przestrzeń przechowywania. Mogą się w niej znaleźć inne akcesoria przeciwpożarowe.