Gratowanie – o czym mowa?

0
dach

“Surowa” blacha nie jest zbyt bezpieczna, jeśli chodzi o korzystanie z niej. Nie wygląda też tak dobrze jak w późniejszym etapie, gdy już leży np. na dachu. Żeby poprawić bezpieczeństwo i wygląd, niezbędne jest wykorzystanie maszyny do gratowania. Po oczyszczeniu i oszlifowaniu blacha jest gotowa.

Usuwanie gratu przez profesjonalistów

Właściwie przeprowadzone gratowanie od razu znacznie poprawia wygląd blachy. Firmy wykorzystują m.in. dyski do gratowania, wyrówniarki, by doprowadzić blachę do stanu pozwalającego na użytek. Usuwa się grat oraz zgorzelinę. Arkusz może posłużyć np. do konstrukcji dachu.

Surowe arkusze mają ostre brzegi, więc nieostrożna praca może okazać się ryzykowna. Potrzebne jest nie tylko pozbycie się gratu, ale też szlifowanie blachy. Jeśli z blachy będzie coś uformowane, już na tym etapie można przeprowadzić dalsze obrabianie takie jak zaokrąglanie krawędzi.

Wygodna praca z blachą poprzez gratowanie

Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo. Gratowanie blach jest czynnością usprawniającą późniejsze prace montażowe. Wstępnie obrobiony arkusz łatwiej jest uformować w oczekiwany sposób.

Pozostawienie gratu czy zgorzeliny powoduje, że gotowe elementy z blachy wyglądają niechlujnie. Usuwanie zadziorów pozwala pozbyć się wszystkich nieestetycznych i niebezpiecznych zadr na powierzchni i brzegach arkusza. Zbijanie zgorzeliny sprawia, że blacha ładnie błyszczy.

Gdzie można wykonać gratowanie mechaniczne i inne prace?

Usługi związane z obróbką blachy czy też drewna świadczą obecnie liczne firmy. Profesjonalistów poznać można po wyposażeniu – na stanie znajduje się m.in. grubiarka, są obrabiarki do drewna, a wiele czynności realizuje się automatycznie. Prace takie jak czyszczenie blach odbywają się bezstratnie.

Wybór odpowiedniej firmy nie będzie trudny. Dużo łatwiej jest zlecić gratowanie mechaniczne blachy fachowcom niż ryzykować zagrożeniem zdrowia pracowników. Graty mogą być naprawdę groźne, bo są słabo widoczne, a ranią jak kolce.