Infekcje intymne – czym są? Jak ich unikać?

infekcje intymne

Infekcje intymne, choć powszechnie uznawane są za domenę kobiet, to niemniej jednak mężczyźni też się z nimi czasem borykają. Bardzo często infekcje intymne powracają, dlatego należy zadbać o profilaktyczną ochronę przed nimi, którą w dużej mierze zapewnia flora bakteryjna dróg rodnych, ale nie tylko…

Kto jest narażony na infekcje intymne?

Wbrew pozorom i powszechnym opiniom, nie tylko kobiety doznają infekcji intymnych. Fakt jest taki, że dużo częściej na nie zapadają kobiety, przede wszystkim z racji takiej, a nie innej układu rozrodczego. Najczęstszymi infekcjami kobiet są: grzybica pochwy, infekcje wirusowe, bakteryjna waginoza oraz infekcje pasożytnicze. Natomiast infekcje intymne, z którymi borykają się mężczyźni, to między innymi: stany zapalne cewki moczowej, prostaty i najądrza, a także choroby weneryczne, np. rzeżączka oraz kiła.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Najważniejsze jest to, aby zdać sobie sprawę, że mężczyźni bardzo często pomijają pierwsze objawy infekcji. Co więcej, prawie wcale ich nie mają (odczuwają), dlatego czym nieświadomie zakażają partnerkę. Dlatego jeśli kobieta ma często nawracające problemy dotyczące sfer intymnych, warto, by jej partner udał się na wykonanie stosownych badań. Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę, zaistnieje konieczność leczenia obydwu osób, w celu skutecznego wyeliminowania infekcji.

Poza tym, bardzo ważne jest to, by dbać o florę bakteryjną, która ulega zniszczeniu między innymi przez antybiotykoterapię, czy przez osłabienie (wtedy infekcje intymne mogą o wiele szybciej się rozwinąć). Profilaktycznie mogą pomóc probiotyki, najlepiej używane od razu po zakończeniu menstruacji, jednak jeśli nie pomogą, należy udać się do specjalisty.

Nawet po wyleczeniu infekcji intymnej należy pamiętać o tym, dokładnej pielęgnacji miejsc intymnych każdego dnia, używając do tego specjalnych płynów o odpowiednim Ph, ze składnikami antybakteryjnymi i nawilżającymi. Jednak mycie więcej niż trzy razy dziennie, może powodować podrażnienie śluzówki – więc także i tu należy zachować stosowny umiar.

O czym jeszcze należy pamiętać? Jeżeli infekcje intymne są nawracające, warto pomyśleć o chwilowej abstynencji seksualnej, bądź przynajmniej w tym nieprzyjemnym czasie zmniejszyć częstotliwość zbliżeń.

Pomocne mogą okazać się małe zmiany w życiu codziennym, aby infekcje intymne skutecznie wyeliminować. Dieta niejednorodna, nieprzetworzona, w tym kiszonki, produkty mleczne, warzywa i owoce, m.in. żurawina, które wspomogą florę bakteryjną oraz wpłyną na podniesienie odporności i zdrowie całego organizmu. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, by się nie zaziębiać, unikać sztucznych barwinków i konserwantów w produktach codziennego użytku.