Jak zachęcić dziecko do ruchu?

gimnastyka dla dzieci lodz

Nadwaga, brak ruchu, niezdrowe jedzenie – to główne problemy polskich dzieci, zarówno tych młodszych jak i nieco starszych. Rodzice niestety rzadko poświęcają swym pociechom tyle czasu, ile trzeba, stąd też początkowo nie zauważają skali problemu. Z tego względu dorośli powinni bacznie obserwować swoje dzieci, a także przy każdej możliwej okazji – zachęcać do ruchu.

Wspólne wycieczki

Ruch to zdrowie – prawie nikt nie ma co do tego wątpliwości. Jeszcze do niedawna dzieci okupywały podwórka i place zabaw; obecnie, choć w takich miejscach wciąż bawi się dużo maluchów, jest ich znacznie mniej niż kiedyś. Nie ma wątpliwości, że winna jest w dużej mierze technologia, jednak największą odpowiedzialność ponoszą rodzice. To oni – jeśli chodzi o młodsze dzieci – powinni zaszczepić w nich miłość do ruchu i pokazać, że można dobrze bawić się także bez komputera czy smartfona, a w dodatku na świeżym powietrzu. Na samym początku można spróbować połączyć oba rodzaje aktywności – niektóre gry na smartfona wymuszają na graczu poruszanie się w rzeczywistości, także na dworze. To może być dobra forma zachęcenia młodszych dzieci do częstszego wychodzenia z domu. Z kolei ze starszymi dziećmi można regularnie organizować wycieczki rowerowe, zabierać je na roli czy wrotki, zachęcać do pójścia na basen. Możliwości jest naprawdę mnóstwo; dużo zależy od dobrej woli rodziców dziecka.

Zajęcia sportowe dla chętnych

Inną formą zachęcenia dzieci do aktywności mogą być zajęcia sportowe. Piłka nożna, koszykówka, basen, siatkówka, taniec, gimnastyka dla dzieci Łódź, Warszawa, Gdańsk, Poznań, Kraków – każdy rodzaj zajęć jest organizowany w dużych miastach, chociaż coraz częściej także i w mniejszych działają sekcje sportowe i funkcjonują lokalne drużyny. Zapisanie dziecka na zajęcia sportowe może być świetnym pomysłem – istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrany przez pociechę sport stanie się autentyczną pasją dziecka, która dodatkowo świetnie oddziałuje na jego zdrowie.