Jak dbać o złotą biżuterie?

0

Złota biżuteria to klasyka pośród ozdób jakie stworzył człowiek. Od wieków była synonimem bogactwa, elegancji i prestiżu. Złote wyroby służyły to upiękniania, jako luksusowy podarunek, a niejednokrotnie jako inwestycja czy zabezpieczenie kapitału. Złoty łańcuszek z sercem przeszedł do kultury jako prezent dla ukochanej kobiety, natomiast złote obrączki to symbol przysięgi wierności i oddania jaką składają sobie narzeczeni. Złota biżuteria jest więc mocno obecna w życiu wielu ludzi i choćby dlatego warto wiedzieć jak o nią odpowiednio zadbać. Dzięki temu złote pierścionki, naszyjniki czy bransoletki będą ozdobą przez lata, a może nawet pokolenia.  

Dlaczego złota biżuteria wymaga konserwacji?

Złota biżuteria, niezależnie czy wykonana z klasycznego, białego czy różowego surowca z czasem pokrywa się nieestetycznym nalotem. To naturalne zjawisko i nie wynika ze słabej jakości kruszcu użytego do jej stworzenia. Matowienie to efekt reakcji złota z dwutlenkiem węgla i innymi pierwiastkami chemicznymi.

Nie tylko śniedź jest powodem, dla którego regularne czyszczenie złotej biżuterii nas nie ominie. Zwykłe zabrudzenia powstałe z wiekiem czy drobne rysy – to wszystko naturalne czynniki, na które gotowy musi być każdy użytkownik królewskiego kruszcu. Nalot, jak również brud łatwo jednak usunąć. Wystarczy regularnie stosować domowe sposoby czyszczenia złota.

Sprawdzone i skuteczne –  domowe sposoby czyszczenia złotej biżuterii

Domowych metod czyszczenia złota jest wiele. Poczynając od uniwersalnych środków jak mydło, poprzez kwasek cytrynowy, na spirytusie kończąc. Najważniejsze jednak w przypadku każdej metody jest o, by ze złotem obchodzić się ostrożnie.

Czyszczenie złota mydłem lub płynem do mycia naczyń

Ciepła woda zmieszana z  mydłem lub płynem do mycia naczyń to chyba najpowszechniejszy sposób na przywrócenie świetności wszystkiego w mieszkaniu. Ta metoda sprawdzi się również do czyszczenia biżuterii ze złota.

Czyszczenie złotej biżuterii wodą, solą i kwasem cytrynowym

Kolejny rodzaj mieszanki, który skutecznie wyczyści złotą biżuterie. W tym przypadku jest to woda, sól i kwas cytrynowy. Roztwór powinien być delikatnie wcierany w złoty pierścionek czy bransoletkę. W przypadku jeśli boimy się usuwania zielonego nalotu poprzez nakładanie mieszaniny, możemy zostawić złoty dodatek w czystym kwasku cytrynowym, a następnie wypukać go wodą.

Sól, cola, a może wódka na zbrudzoną biżuterie ze złota

Przy mocniejszym zabrudzeniu lub występowaniu większej ilości brzydkiego nalotu, należy sięgnąć po silniejszą  broń w postaci „leżakowania” w jednej z wymienionych substancji. W przypadku roztworu soli warto również wyłożyć naczynie aluminiową folią, a dopiero następnie dodać mieszaninę wody i soli.

O czym pamiętać czyszcząc złotą biżuterie

Czyszczenie biżuterii  wykonywanej ze złota, podobnie jak w przypadku tej ze srebra, wymaga nieco uwagi oraz znajomości podstawowych zasad konserwacji metali szlachetnych.

Ważnym jest m.in. wystrzeganie się równoczesnego czyszczenia biżuterii złotej i srebrnej. Również lepsze efekty uzyskamy czyszcząc, w obrębie biżuterii z tego samego rodzaju, tylko jeden element na raz.

Przy polerowaniu i czyszczeniu wymagającym tarcia zawsze należy używać miękkich tkanin.

Inaczej czyści się czyste złoto, a inaczej takie z dodatkami. Lepiej wystrzegać się czyszczenia domowymi sposobami złotej biżuterii zawierającej elementy w postaci kamieni szlachetnych oraz materiałów pochodzenia organicznego  do jakich zalicza się chociażby perły czy korale.