Księgowość w rękach biura rachunkowego – dlaczego warto?

Ksiegowosc w rekach biura rachunkowego dlaczego warto

Liczba biur rachunkowych stale wzrasta. Z pomocy profesjonalnych księgowych można korzystać już nie tylko w punktach stacjonarnych, ale i online. Mimo wszystko nie brakuje osób, które samodzielnie zajmują się sprawami księgowymi. Czy jednak powierzenie różnego rodzaju spraw księgowych biurze rachunkowemu, nie jest lepszą decyzją?

Prosto w teorii, trudno w praktyce

Zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy, wielokrotnie mierzą się z zawiłymi przepisami. Rokrocznie pojawiają się nowelizacje ważnych ustaw, wchodzą zmiany, których interpretacja bardzo często zależna jest od konkretnej sytuacji. Samodzielne rozwikłanie powstałych problemów księgowych jest możliwe, jednak zajmuje sporo czasu. Cennego czasu, który głównie przedsiębiorcy chcieliby przeznaczać na kwestie biznesowe nienadające się do przekazania w ręce podmiotów zewnętrznych.

Stawiając na profesjonalne i doświadczone biura rachunkowe, można liczyć na fachową pomoc. Klienci indywidualni oraz przedsiębiorcy nie muszą już zmagać się z szukaniem aktualnych ustaw. Mają pod ręką rzetelną pomoc, także w kwestii zagadnień prawnych. Są w stanie podjąć lepsze decyzje, gdy znają zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Rozliczenia z ZUS-em, Urzędem Skarbowym, prowadzenie pełnej lub uproszczonej księgowości, pilnowanie terminów, uzupełnianie wymaganej dokumentacji. To tylko część z usług, które znajdują się w ofercie większości biur rachunkowych.

To, co teoretycznie wydaje się być proste, w praktyce okazuje się dość skomplikowane. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, samodzielna praca nad księgowością zabiera sporo czasu, a do tego obarczona jest sporym ryzykiem popełnienia błędów. Niestety są to nierzadko błędy wiążące się z poważnymi konsekwencjami.

Czas, który kosztuje

Już nie tylko przedsiębiorcy, ale i przeciętne osoby zmagające się chociażby z dorocznymi rozliczeniami, wiedzą, ile kosztuje czas. Powierzenie wypełnienia wymaganych dokumentów, dokonania rozliczeń i kontaktu z właściwymi organami, osobom do tego uprawnionym, kosztuje tak naprawdę mniej niż czas, jaki można by było przeznaczyć na realizację innych zadań.

Dla przedsiębiorców oddelegowanie zadań związanych z księgowością do biura rachunkowego, oznacza znacznie mniej uszczuplone zasoby finansowe. Nie bez powodu dziś stawia się na outsourcing usług. To długofalowe korzyści i nie tylko oszczędność wspomnianego czasu.

Biura rachunkowe coraz częściej pozwalają na kontakt i załatwianie wielu spraw online, bez wychodzenia z domu. Zostaje zniesione ograniczenie związania się z konkretną placówką, w miejscu zamieszkania czy pracy. Poszerzają się możliwości, poza tym bardzo często można liczyć na kontakt także poza standardowymi godzinami pracy biura.

Pamiętanie o terminach opłat, szukanie sposobów na właściwe uzupełnienie dokumentów, śledzenie bieżących zmian w ustawach i przepisach. Delegując księgowość biurze rachunkowemu, już nie trzeba się o to martwić, bo ciężar ten spoczywa na doświadczonych księgowych.