Jak finansować swoje pasje?

0
koszty hobby

Jak finansować swoje pasje? To pytanie, które zadaję sobie bardzo wiele osób. Nic w tym dziwnego. Każdy chciałby robić to, co sprawia mu największą przyjemność, ale niestety wiele hobby wymaga sporego wkładu finansowego. Na przykład, jeśli lubisz wędkować potrzebujesz do tego odpowiedniego sprzętu. A on mało nie kosztuje. Dowiedz się z tego artykułu, o możesz zrobić, aby uzyskać fundusze na realizację swojej pracy.

Zacznij od wydatków

Jednym z najlepszych sposobów na sfinansowanie swoich pasji jest przyjrzenie się temu, na co obecnie wydajesz najwięcej pieniędzy. Na przykład, jeśli często pijesz kawę i jesz na mieście, to zastanów się nad ograniczeniem tych dodatków, tak aby można je było przeznaczyć na coś innego.

Najlepiej jeśli podejdziesz do tego sposób globalny. To znaczy, przez najbliższy miesiąc lub dwa będziesz spisywać każdy swój wydatek. Nie musisz tego robić na kartce papieru lub w zeszycie. Dostępne jest już wiele aplikacji, które ułatwiają zarządzaniem domowym budżetem. Nie tylko pomogą ci sprawdzić, na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Przede wszystkim pomogą Ci znaleźć wydatkim które możesz stosunkowo szybko uciąć.

Doświadczenia mogę ci powiedzieć że najczęściej będą to wydatki związane z jedzeniem oraz piciem na mieście, a także wydatki związane z rozrywką na przykład bilety do kina. Prawdziwym mordercą Twojego domowego budżetu są również subskrypcje. Co gorsza, wydatki związane z opłacaniem aplikacji i platformy lub subskrypcyjny często są przez Ciebie niezauważone. Ich właściciele wymagają podpięcia karty kredytowe, z której pieniądze znikają automatycznie ustalonego dnia miesiąca.

Rozpoczynając analizę swoich domowych wydatków, sprawdź więc, gdzie uciekają pieniądze. Pobierz wyciąg z rachunku bankowego i Przeanalizuj wszystkie wydatki.

Ile pieniędzy potrzebujesz?

Kiedy uda ci się już zachować więcej pieniędzy w domowym budżecie, z myślą o własnym hobby to pomyśl, ile pieniędzy możesz (lub musisz) przeznaczyć na swoje hobby. Będzie to w dużej mierze zależało od tego, ile czasu (tj. godzin tygodniowo) masz do dyspozycji, a także od tego, gdzie dokładnie odbywa się Twoje hobby – jeśli nie możesz zrealizować go w domu.

Na przykład osoby, które lubią uprawiać ogród, mogą potrzebować innych narzędzi niż ktoś, kto lubi biegać. Warto stworzyć taki plan potencjalnych wydatków. Pomoże Ci to określić, ile pieniędzy musisz zainwestować na początek.

Określ również, jak bardzo chcesz zaangażować się w realizacji pasji. Musisz być jednak przy tym bardzo obiektywnym. Jeśli jest to nowe hobby, to może nie warto od razu angażować dużych środków finansowych. Przykładowo jeśli dopiero zaczynasz biegać Jak chcesz to robić na wyższym poziomie, to nie kupuj od razu butów za kilkaset zł i zegarka mierzącego tętno, ale wybierz buty do biegania ze średniej półki i kup zwykły stoper na rękę. Jeśli po kilku miesiącach dalej to będzie Twoja pasja, wówczas zaangażuj większe środki zakup odpowiedniego sprzętu.

Skąd brać pieniądze na swoje hobby?

Możliwości jest kilka. Pierwszą z nich jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Z tej opcji warto skorzystać, jeśli planujesz związać się ze swoją pasją zawodową – na przykład planujesz zostać zawodowym muzykiem i szukasz finansowania swojej pierwszej płyty muzycznej. Wówczas pożyczone przez nich środki mogą okazać się, z ich perspektywy inwestycją.

Niektóre hobby, które wymagają drogiego sprzętu, który może kosztować więcej niż 5000-6000 złotych, mogą oznaczać, że potrzebujesz dodatkowej pracy. Możliwości w tym zakresie jest wiele. Sporo firm poszukuje pracowników w niepełnym wymiarze czasowym, którzy będą wykonywać proste czynności. Co ważne, na rynku pracy można znaleźć setki ofert pracy zdalnej. To dobra opcja, ponieważ nie musisz zmieniać swojego miejsca.

Jeśli pracujesz obecnie jako specjalista w jakiejś dziedzinie to możesz poszukać dodatkowych zleceń poza swoim podstawowym miejscem zatrudnienia. Alternatywnie, możesz również przyjąć więcej zleceń w swoim obecnym miejscu pracy. Takie rozwiązanie ma jednak jeden podstawowy minus – może zabraknąć Ci czasu oraz sił na realizację pasji.

Warto więc dokładnie przeanalizować, czy w Twojej sytuacji rzeczywiście jest to opłacalne rozwiązanie.

Jeśli dwie pierwsze opcje odpadają to weź pożyczkę na swoje marzenia. To rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością wśród młodych pasjonatów. Banki i instytucje finansowe coraz liberalni podchodzą do oceny potencjalnych kredytobiorców. Część z nich udziela wsparcia finansowego nawet osobom młodym, które dopiero co skończyły 18 lat.

Podsumowanie

Jak widzisz możliwości pozyskania środków finansowych na realizację swojej pasji oraz marzeń jest wiele. Musisz jednak ocenić, czy dodatkowa praca lub pożyczka pieniędzy od rodziny są najlepszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli chcesz realizować się zawodowo w swojej pasji, konieczne może być pełne zaangażowanie na przykład w trening. W takich przypadkach najlepiej sprawdzi się pożyczka lub kredyt na realizację własnych marzeń.