Pierwsze miesiące życia to okres, w którym delikatna skóra niemowlęcia znacznie różni się od skóry dorosłego człowieka i wymaga ze strony rodziców szczególnej troski. Jak prawidłowo o nią dbać, by nie narazić maluszka na podrażnienia? Pomogą w tym kosmetyki przystosowane do potrzeb najmłodszych.
Zasady pielęgnacji skóry niemowląt
Wrażliwa, cienka skóra niemowlaków to prawdziwe wyzwanie dla producentów kosmetyków, których zadaniem jest nie tylko uchronienie dzieci przed podrażnieniami, ale także zapewnienie im codziennego komfortu. Podstawę pielęgnacji stanowią kąpiele (kilka razy w tygodniu – zbyt częste wysuszają skórę) oraz dokładne przemywanie malucha przy każdym przewijaniu. Za każdym razem należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody i powietrza w pomieszczeniu, by nie narazić dziecka na przeziębienie. Równie istotny jest dobór pozostałych kosmetyków: kremu na odparzenia, olejku czy zasypki – delikatnych i pozbawionych substancji zapachowych, koniecznie stworzonych specjalnie z myślą o dzieciach. Dobór preparatów będzie miał szczególne znaczenie w przypadku maluchów zmagających się z chorobami skóry. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt, z którym zmaga się obecnie co piąte dziecko. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na załagodzenie jego objawów.
Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak sobie z nim radzić?
Sucha skóra i świąd to bez wątpienia objawy, które powinny zaniepokoić rodziców – jednak dopiero lekarz jednoznacznie rozpozna AZS. Podstawowym dolegliwościom towarzyszyć mogą także wysypka i rumień. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt występuje najczęściej między 3. a 6. miesiącem i może utrzymywać się nawet do 2. roku życia – dlatego należy jak najszybciej rozpocząć łagodzenie jego objawów. Osłabiona bariera ochronna skóry wymaga przede wszystkim starannej i regularnej pielęgnacji, która nie może niestety bazować na zwykłych kosmetykach. Pomocne mogą okazać się natomiast emolienty, wzmacniające barierę lipidową skóry i skutecznie chroniące ją przed nadmierną utratą wody – należy stosować je kilka razy dziennie, najlepiej co 4 godziny. Tego typu preparaty występują także w formie kosmetyków przeznaczonych do kąpieli i zaleca się stosować je regularnie. Warto pamiętać, że atopowe zapalenie skóry u niemowląt wymaga także dodatkowych środków ostrożności – maluchy powinny mieć zawsze krótko obcięte paznokcie, co uchroni je przed nadmiernym drapaniem. Czynnikami zaostrzającymi objawy choroby są dodatkowo roztocza i alergeny pochodzenia zwierzęcego – należy więc zawsze dbać o porządek i unikać kontaktu dzieci z pupilami.