Jak zabezpieczyć domek drewniany przed gryzoniami?

domki rekreacyjne drewniane
Jak zabezpieczyć domek drewniany przed gryzoniami?

Domki rekreacyjne drewniane, bardziej niż inne budynki, są narażone na szkodliwe działanie gryzoni. Jesienią, kiedy myszy polne i szczury szukają ciepłego i suchego schronienia domki letniskowe są szczególnie narażone na szkody, jakie te małe gryzonie mogą wyrządzić. Jak się przed tym chronić?

Wbrew pozorom myszy polne i szczury, które szukają schronienia przed zimą i mrozami, mogą wyrządzić bardzo wiele szkód. Przegryzają przewody elektryczne i telefoniczne, rury kanalizacyjne, a nawet konstrukcję domu. Szczury są zdolne nawet do przegryzienia betonu, dlatego nie tylko domki rekreacyjne drewniane należy przed nimi chronić.

Żeby uniknąć jesiennej inwazji gryzoni, domki rekreacyjne drewniane należy odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, wszystkie drzwi i okna powinny być szczelne. Mysz polna potrzebuje zaledwie 8 mm szpary, żeby przecisnąć do środka, szczur – 13 mm, dlatego tak ważne jest żeby zewnętrzna konstrukcja domu była solidna i szczelna. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu kratek ściekowych – powinny być metalowe, a szpary pomiędzy nimi nie mogą być większe niż 10 mm. Jeśli w domku na działce mamy piwnicę, jej okna powinniśmy zabezpieczyć metalową siatką o gęstych oczkach, a drzwi obić blachą do wysokości 30 cm.

Starą, ale sprawdzoną metodą ochrony budynków przed gryzoniami jest kopanie tak zwanych rowków chwytnych. Nie jest to nic innego, jak małe rowki o głębokości 20 – 30 cm, wykopane wzdłuż ogrodzenia działki. Co kilka metrów można również wykopać głębszą studzienkę, której wnętrze wyłożymy rurą PCV (dzięki temu gryzonie nie będą mogły wspiąć się po jej wewnętrznych ścianach). Na dnie rowków i studzienek warto rozsypać trutkę.

Należy również pamiętać, że domki rekreacyjne drewniane zawsze powinny być utrzymywane w idealnym porządku. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać resztek jedzenia w łatwo dostępnym miejscu ani bałaganu. Sprzyja to tylko namnażaniu się gryzoni i wzrastaniu ich populacji.