Jak zmierzyć głębokość otworu?

suwmiarka

Gdy otwór ma większą średnicę, do zmierzenia jego głębokości możemy wykorzystać zwykłą linijkę lub specjalistyczny przymiar traserski, typu suwmiarka. Problemem będzie pomiar głębokości otworów o niewielkich średnicach, a także głębokości różnego rodzaju występów i podebrań. Do takich pomiarów, zwłaszcza jeśli zależy nam na ich duże precyzji, przeznaczone są głębokościomierze suwmiarkowe, a coraz częściej cyfrowe – z czytelnym wyświetlaczem pokazującym wynik dokonanego pomiaru.

Budowa narzędzia do mierzenia głębokości

Podstawowym narzędziem do pomiaru głębokości różnego rodzaju kieszeni są tradycyjne głębokościomierze suwmiarkowe. To jedynie nieznacznie zmodyfikowany model tradycyjnej suwmiarki, w której oprócz charakterystycznej prowadnicy ze skalą (noniuszem), znajdziemy również zamocowane do niej szczęki ze śrubą skręcającą. Jedna szczęka uzupełniona jest precyzyjnym noniuszem, co pozwala na dokonywanie pomiarów z dokładnością do dziesiątych milimetra. Pomiar głębokości otworu przy pomocy głębokościomierza analogowego (suwmiarki) realizowany jest poprzez wprowadzenie do kieszeni prowadnicy ze skalą. Szczeki zatrzymują się na krawędziach otworu i dokonujemy odczytu głębokości z noniusza głównego lub precyzyjnego. W urządzeniach cyfrowych wynik pomiaru wyświetlany jest na niewielkim ekranie. To znacząco ułatwia pracę, zwłaszcza w przypadku osób o nieco słabszym wzroku.

Narzędzia z noniuszem zakończonym hakiem i bez haka

Jeżeli zależy nam jedynie na dokonywaniu pomiarów całkowitej głębokości różnego rodzaju kieszeni, wówczas najlepszym wyborem jest zwykły głębokościomierz suwmiarkowy lub cyfrowy, z noniuszem pozbawionym charakterystycznej wypustki – haczyka. Do kontrolowania głębokości wszelkiego rodzaju odsadzeń i podcięć przeznaczone są natomiast głębokościomierze z prowadnicą zakończoną hakiem. To urządzenia bardziej wszechstronne, umożliwiające wykonanie precyzyjnych pomiarów głębokości występów oraz podebrań. Niestety ze względu na wystający hak stosowanie tego typu narzędzi w przypadku wąskich szczelin jest niemożliwe. W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po przyrząd cyfrowy z igłą pomiarową o małej średnicy.

Dzięki głębokościomierzom dokonywanie pomiarów głębokości wszelkiego rodzaju kieszeni, występów oraz podebrań nie stanowi najmniejszego problemu. Jeśli szukasz sprzętu tańszego, zainwestuj w przyrząd analogowy, z tradycyjną skalą. Profesjonalne urządzenia cyfrowe są droższe, ale i bardziej wszechstronne. Poza tym oferują większą precyzję dokonywanych pomiarów oraz ułatwiają ich późniejszy odczyt.