Kiedy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

płukanie jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u wielu osób bazuje wyłącznie na regularnym szczotkowaniu zębów. Tymczasem dla jej odpowiedniej ochrony warto zastosować również inne, dostępne środki. Stomatolodzy polecają w szczególności płyn do płukania jamy ustnej. Kiedy warto go użyć? Jakie ma działanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak działa płyn do płukania jamy ustnej?

Płyny do płukania jamy ustnej nie powinny stanowić podstawy higieny jamy ustnej, ale jej znakomite uzupełnienie. Pozwalają na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, do których nie może sięgnąć tradycyjna szczoteczka. W sklepach można znaleźć różnorodne produkty. Oferują one rozmaite właściwości i sposób działania. Jako przykład można chociażby wskazać płyn do płukania jamy ustnej, wspomagający wybielanie zębów, a także taki, chroniący dziąsła przed groźną chorobą, jaką jest paradontoza. Jeszcze inne, specjalistyczne płyny wskazane są po różnorodnych zabiegach dentystycznych, w tym między innymi po implantacji albo leczeniu kanałowym.

Kiedy stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Istnieją trzy sposoby używania płynu do płukania jamy ustnej. Może być on stosowany przed szczotkowaniem w celu rozmiękczenia płytki nazębnej i jednocześnie ułatwienia jej usunięcia. Można go również użyć po szczotkowaniu zębów, co zapewnia jamie ustnej dodatkową barierę ochronną i wzmacnia działanie pasty do zębów. Dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej może się przydać między kolejnymi szczotkowaniami. Po posiłku ułatwi pozbycie się resztek pokarmu, zalegającego w przestrzeniach międzyzębowych. W niektórych sklepach z artykułami stomatologicznymi dostępne są również specjalne płyny, barwiące płytkę nazębną. One pokazują, gdzie należy staranniej wyszczotkować zęby. To doskonała metoda nauki samodzielnego szczotkowania zębów u dzieci.

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Większość płynów stosuje się bardzo prosto. Wystarczy odmierzyć odpowiednią dawkę produktu przy użyciu nakrętki z miarką. Następnie wziąć tę ilość do ust i płukać zęby i jamę ustną przez mniej więcej 30 sekund. Warto w tym zakresie kierować się wskazaniami sformułowanymi na ulotce produktu. Niektóre preparaty wymagają też dodatkowego rozcieńczenia. Dodatkowo można kupić specjalistyczny płyn do płukania jamy ustnej dla dzieci, który jest delikatniejszy i nie zawiera alkoholu. Mogą z niego korzystać z reguły dzieci od 6 roku życia. Taki płyn do płukania jamy ustnej doskonale sprawdza się również w irygatorach. Wówczas płyn kierowany jest na płytkę nazębną pod ciśnieniem, co jeszcze bardziej zwiększa jego skuteczność.