Klatka Faradaya – działanie i zastosowanie

klatka faradaya

Świat fizyki poznał klatkę Faradaya już prawie dwieście lat temu. Od tego momentu święci w nim ona triumfy opierając swoje działanie na podstawowych prawach fizyki. Jej działanie chociaż proste, znajduje swoje zastosowane w wielu dziedzinach. O jakich mowa? Do czego wykorzystywana jest ta klatka i czemu ma służyć? Podpowiadamy.

Klatka Faradaya – kilka słów wstępu

Za powstanie klatki Faradaya odpowiada rzecz jasna sam Michael Faraday. Był rok 1836. Wtedy to ów fizyk postanowił stworzyć urządzenie za pomocą którego będzie można zademonstrować jakimi prawami rządzi się elektrostatyka. Klatka Faradaya można więc zdefiniować jako elektrostatyczną osłonę. Jej zadaniem jest to, aby chronić urządzenia przed działaniem zewnętrznego pola elektrycznego. Czasem jest ona także wykorzystywana w celu gromadzenia elektrycznych ładunków. W jaki sposób występuje? Najczęściej jest to zamknięte metalowe naczynie, albo też siatka – gęsta.

Czytaj także: https://www.world360.pl/klatka-faradaya-z-czego-jest-zbudowana-i-jakie-ma-zastosowanie/

Działanie klatki Faradaya i zastosowanie w życiu codziennym

Działanie klatki Faradaya w najprostszy sposób można opisać tak, że w do jej środka nie wnika pole elektryczne. Ja się to dzieje. Otóż tak, że na powierzchni przewodnika potencjał w każdym jego miejscu jest taki sam, równy. Nie ma więc znaczenia, jak silnie taka klatka jest naładowana, ponieważ wewnątrz wspomnianego pola po prostu nie ma.

Klatki Faradaya są też nazywane kabinami elektromagnetycznymi. Świetnie odnajdują się w kwestii zapewniania bezpieczeństwa. Mowa na przykład o ochronie jakiś strategicznych danych czy też wszelkiego rodzaju bardzo istotnych informacji. Co ważne, zapewniają one pełną ochronę zarówno w przypadku obszaru zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Szukając dobrego rodzaju tego typu klatki warto rozejrzeć się za systemami, które gwarantują bezpieczeństwo ekranowe, filtrowanie, jak i zabezpieczenie elektrostatyczne. Nic dziwnego, że właśnie tego typu osłony są wykorzystywane w dużej mierze w obszarach, których zadaniem jest zapewnienie wspomnianego bezpieczeństwa – celach ochronnych, a ponadto w dziedzinach związanych z medycyną, gdzie wykonuje się badanie rezonansem magnetycznym. W codziennym życiu taką klatką Faradaya można z powodzeniem określić na przykład samolot (jednak nie do końca w momencie, kiedy na przykład uderzy w niego piorun, ochrona może zostać naruszona).

Działanie klatki Faradaya jest doceniane, jednakże zanim zdecydujemy się na jej zakup, dokładnie sprawdźmy wiarygodność firmy, w której w taki sprzęt się zaopatrzymy.