Konwektory – sposób na przyjemne ciepło w każdym domu

konwektory sposob na przyjemne cieplo w kazdym domu 01

Zapewnienie ciepła w domach to priorytet. Trudno bowiem przetrwać chłodne miesiące bez wydajnego systemu grzewczego. Niekiedy można postawić na konwektory, które zyskują coraz szersze grono zwolenników, spragnionych przytulności i komfortu.

Czym są konwektory i czy rzeczywiście są tak praktyczne, jak zapewniają nas producenci tego typu rozwiązań grzewczych?

Konwektory elektryczne – co to takiego i jak działają?

Konwektory elektryczne to urządzenia grzewcze, w których aż 80-90% ciepła jest przekazywane do wnętrza poprzez konwekcję. Proces polega na zasysaniu ciepła do grzejnika, ogrzewaniu go, a następnie przekazywaniu do pomieszczenia. Nagrzane powietrze kieruje się w stronę sufitu, gdzie powoli się ochładza. Wówczas opada w stronę podłogi, skąd jest ponownie zasysane do grzejnika.

W przypadku grzejników konwektorowych sama obudowa nie nagrzewa się tak, jak w grzejnikach płytowych. Pełni ona głównie funkcję ochronną dla elementów grzewczych.

Wewnątrz urządzenia znajdują się miedziane lub aluminiowe rurki nazywane lamelami – to one mają za zadanie ogrzewać przechodzące przez grzejnik powietrze, którego przepływ może być grawitacyjny lub wymuszony przez zainstalowane w niektórych modelach specjalne wentylatory.

konwektory sposob na przyjemne cieplo w kazdym domu 02

Czy warto kupić konwektor? Zalety i wady urządzenia

Nowoczesne konwektory takie, jak modele oferowane przez sklep Econovli, nagrzewają się szybko i niemal od pierwszej chwili po włączeniu urządzenia podnoszą sprawnie temperaturę we wnętrzu. W przypadku modeli przenośny konwektor jest też lekki i niewielki, czym różni się zdecydowanie na przykład od grzejników olejowych.

Ze względu na szybkie nagrzewanie się oraz niewielkie rozmiary, konwektory często pełnią funkcję uzupełniającą ogrzewanie podłogowe, na przykład w łazienkach, w których chcemy zapewnić lepsze warunki cieplne niż w pozostałych pomieszczeniach. Grzejniki konwektorowe rozgrzewają się szybko i sprawnie podnoszą temperaturę do pożądanej wartości, dzięki czemu nie dochodzi do dużego zużycia energii elektrycznej.

Warto postawić na nie w przestrzeniach ogrzewanych okazjonalnie, jak choćby w biurach, domach letniskowych, w których zapewnienie stałej temperatury przez cały czas nie jest konieczne.

Czy konwektory mają wady? Podstawowym kłopotem przy grzejnikach tego typu jest unoszenie się kurzu i roztoczy, krążących wraz z powietrzem po pomieszczeniu. Bywa to szczególnie uciążliwe dla alergików, dla których ten typ ogrzewania nie jest wskazany.

Sposób działania sprawia też, że spora ilość kurzu jest zasysana do wnętrza urządzenia, przez co jego czyszczenie bywa niezmiernie uciążliwe.

Konwektory – różne oblicza ciepła konwekcyjnego

Konwektory dostępne na rynku przyjmują rozmaite formy. Mogą to być urządzenia wpisane w całe instalacje cieplne, współpracujące z pompą obiegową. Zdarzają się także małe rozwiązania wolnostojące, idealne jeśli potrzebujemy czasami dogrzać różne pomieszczenia w domu lub poza nim. Szczególnym rodzajem konwektora jest ogrzewanie kanałowe, które ma coraz szersze grono zwolenników.

Ogrzewanie konwekcyjne zapewnia przyjemne ciepło, które szybko i sprawnie rozchodzi się w pomieszczeniu. Warto zatem zastanowić się, czy również w naszych wnętrzach tego typu źródła ciepła nie byłyby przydatne i wskazane.