Promieniowanie podczerwone – jak wpływa na nasze zdrowie?

zarnik

Choć nie dla wszystkich może to się wydawać tak oczywiste, ale podczerwień wykazuje się zbawiennym wpływem na wiele procesów zachodzących w naszym organizmie. Dość powiedzieć, że naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest Słońce. Jak wiemy, bez Słońca nie byłoby życia na Ziemi, dlatego też podczerwień często nazywana jest „energią życia”. Technologia InfraRed (IR) stosowana jest coraz częściej w fizykoterapii jako forma leczenia wielu schorzeń, a coraz częściej również jako metoda grzewcza nie tylko w domach jednorodzinnych, ale przede wszystkim w dużych obiektach powierzchniowych, które stanowią wyzwanie dla innych, powszechnie stosowanych systemach ogrzewania. Zatem jak promieniowanie wpływa na ludzki organizm?

Promieniowanie podczerwone – skąd się bierze?

Wiele osób z utęsknieniem czeka na pierwsze letnie dni, kiedy bez wyrzutów sumienia można wyłożyć się wygodnie na leżaku i zażyć promieni słonecznych. Wtedy też odczuwamy ciepło w różnej intensywności, które jest właśnie wynikiem emisji promieniowania podczerwonego. Słońce nie jest jednak jedynym dostępnym źródłem promieniowania, o czym świadczy coraz bardziej popularne rozwiązanie w polskich domach, jakim jest instalacja promienników cieplnych wykorzystujących technologię InfraRed. Ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm, począwszy od poprawy nastroju aż do redukcji postępowania wielu chorób o rożnym podłożu.

Promieniowanie podczerwone: jak wpływa na zdrowie?

Ciepło będące skutkiem ubocznym promieniowania podczerwonego działa z korzyścią dla naszego zdrowia. Do podstawowych zalet stosowania technologii InfraRed należą m.in. przyśpieszenie przemiany materii, rozszerzenie naczyń włosowatych, zmniejszenie napięcia mięśniowego, zwiększenie przepływu krwi, pobudzenie pracy wielu gruczołów i pracy wydzielniczej nerek. To tylko niektóre z pozytywnych aspektów przebywania w obszarach objętych promieniowaniem IR.

Infrared – przyczyny prozdrowotnego wpływu na organizm

Dlaczego promieniowanie podczerwone jest tak korzystne dla zdrowia? Wynika to z obecności anionów w niewidzialnym dla ludzkiego oka promieniowaniu magnetycznym. Aniony są to molekuły o ujemnym ładunku, które neutralizują kurz, bakterie, wirusy czy grzyby, które noszą w sobie ładunek dodatni. Zatem jeśli chcemy zapewnić sobie czyste i przede wszystkim zdrowe powietrze w mieszkaniu czy domu, oprócz popularnych ostatnio oczyszczaczy powietrza, warto zainwestować w promiennik grzewczy. Dzięki jego zastosowaniu nie tylko zapewnimy sobie efektywne i relatywnie oszczędne źródło ogrzewania powierzchni użytkowej, ale również pozbędziemy się wszelkich szkodliwych czynników zewnętrznych przyczyniających się do niekorzystnych zmian zachodzących w naszym ciele.

Podczerwień podczerwieni nierówna

Wiele osób zastanawia się nad szkodliwością promieniowania podczerwonego. Owszem, może ono być niebezpieczne dla naszego zdrowia tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z bliskim promieniowaniem podczerwonym. Chodzi tutaj o długość fal emitowanych przez źródło podczerwieni. Krótkie fale elektromagnetyczne stają się udziałem np. piece hutnicze. Promiennik ciepła, dostępny np. na stronie www.teoterm.com.pl powszechnie stosowany do ogrzewania pomieszczeń użytkowych czy przemysłowych jest jednak przykładem źródła dalekiego promieniowania całkowicie bezpiecznego dla zdrowia.