Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód?

Zakup nowego samochodu nie wiąże się praktycznie z żadnym ryzykiem, gdyż posiada ono wszystkie niezbędne dokumenty oraz gwarancję na naprawy i jego serwisowanie. Sytuacja zmienia się diametralnie w przypadku chęci kupienia auta, które już jest w użytkowaniu od kilku lub kilkunastu lat. Bardzo często pojawiają się wtedy wątpliwości co do tego, czy jest ono sprawne technicznie, bezwypadkowe i przede wszystkim czy nie jest kradzione. Na szczęście wszystkie te informacje można zweryfikować za pomocą odpowiednich środków, które pozwalają zminimalizować ryzyko kupna pojazdu z ukrytymi wadami. Na co więc zwrócić uwagę? Czym się posiłkować podczas weryfikacji samochodu?

Zakup używanego samochodu – sprawdzenie jego historii

Znaleźliśmy wymarzony samochód, który ma zastąpić zdezelowany pojazd stojący na podwórku. Niby wszystko jest dobrze, ale pojawia się cień wątpliwości. Oczywiście sprzedający zapewnia, że samochód jest bezwypadkowy, po prostu igiełka i „Niemiec płakał, jak sprzedawał”. Standardowa historia, jakich wiele, po których okazuje się, że pojazd jest w fatalnym stanie technicznym, a wszystkie usterki wychodzą po czasie.

Warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić historię samochodu. To nic trudnego, gdyż można to zrobić poprzez stronę internetową. Wymogiem jest posiadanie numeru VIN oraz numerów rejestracyjnych. Przy wykorzystaniu tych informacji można sprawdzić między innymi, czy auto miało wypadek, oryginalny przebieg, serię silnika i rok produkcji. Pomocą służą serwisy, które udostępniają takie dane za darmo.

Oględziny samochodu

Bardzo istotne są także oględziny pojazdu. Miernik lakieru może się przydać, ale jeśli pojazd miał wymieniane całe elementy karoserii może on wtedy nie wykazać, żadnych niepokojących wyników. Potrzebne jest więc wprawione oko, najlepiej mechanika, który zna się na samochodach jak mało kto.

Warto także wziąć samochód na stację diagnostyczną i sprawdzić wszystkie niezbędne parametry, a także to, w jakim stanie znajduje się podwozie. Zazwyczaj obsługa stacji diagnostycznej od razu oceni, co jest do wymiany, czy auto miało kolizję i czy warto je kupić.

Jazda próbna przed zakupem

Jazda próbna samochodem powinna być zwieńczeniem zakupu, choć nie zawsze tak musi być. Niekiedy podczas takiej przejażdżki może okazać się, że skrzynia biegów ciężko pracuje, siedzenia są niewygodne i nie ma tak zwanej chemii między kierowcą a pojazdem. Może także okazać się, że podczas jazdy wyjdą inne istotne usterki, które sprawią, że pojazd nie będzie wart wydawania konkretnej sumy pieniędzy. Warto więc oprócz wyżej wymienionych aspektów dorzucić jeszcze jazdę próbną, która upewni nas w tym, że to dobry wybór lub wręcz przeciwnie.