Kuchnia dla dzieci – cechy, zalety i wybór produktu

kuchnia dla dzieci

Zabawa to podstawowa forma nauki i rozwoju każdego dziecka. Dzięki niej możliwe jest rozwijanie wielu sfer życiowych, takich jak intelekt, działania w społeczeństwie czy cechy fizyczne. To właśnie te cechy pozwalają w późniejszym życiu osiągać sukcesy i zbierać kolejne doświadczania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór zabawek i akcesoriów edukacyjnych. Jednym z pomysłowych rozwiązań jest zakup kuchni dla dzieci. Dlaczego warto zainwestować w tego rodzaju zabawkę? Jakie cechy posiada dobry i trwały produkt? Na co zwrócić uwagę kupując tego rodzaju kuchenkę?

Zalety kuchni dziecięcej do zabawy

Proponując swoim podopiecznym dobrą, radosną oraz ciekawą zabawę, warto również zadbać o stronę edukacyjną najmłodszych. Każda aktywność powinna posiadać ukryty cel, jak również bezstresowo i samoistnie uczyć pewnych zachowań czy cech. Kuchnia dla dzieci idealnie wpisuje się w kanon zabawek edukacyjnych. Dlaczego? Jakie przynosi korzyści?

Tego rodzaju produkt, przede wszystkim pobudza kreatywność dziecka. Podczas zabawy, maluch kombinuje, odtwarza role społeczne, wykazuje się niezwykłą pomysłowością, a do tego ćwiczy logiczne myślenie, kojarzenie oraz komunikację. Samotna zabawa pozwala rozwijać wiele cech zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Uczy samodzielności oraz radzenia sobie w niektórych sytuacjach. Jeszcze ciekawsza jest zabawa z rówieśnikami lub opiekunami. Dzięki takiej aktywności wychowanek ćwiczy komunikację, słownictwo, umiejętność mowy i rozumienia. Nazywanie potraw, komendy czy zaproszenie do spożycia przygotowanego posiłku przygotowuje malucha do codziennego, dalszego życia w społeczeństwie.

Zabawa przy kuchni dla dzieci  to również okazja do kształtowania cech fizycznych. Sięganie po niewielkie elementy, próba gotowania, nalewania napojów i innych czynności rozwija cechy motoryki małej oraz czucia sensorycznego. Dzięki dotykowi możliwa jest nauka rozróżniania wielkości, kształtów czy struktury poszczególnych przedmiotów.

Wspólna zabawa z dzieckiem zbliża się siebie jej uczestników. Poprawa relacji, nabranie zaufania, jak również interakcja to pozostałe korzyści wynikające z tego rodzaju aktywności.

Cechy kuchni zabawki – jak wybrać odpowiedni produkt?

Kuchnie dla dzieci to produkt, który powinien być wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Wielkość zabawki powinna być dostosowana do wieku oraz poziomu rozwoju malucha. Najlepszej jakości akcesoria wykonane są z drewna. Dzięki temu możliwe jest zachowanie naturalności i autentyczności. Zestaw kuchenny posiada wiele elementów, w skład których wchodzą: szafki, piekarnik, zlewozmywak, mikrofalówka, płyta grzewcza oraz wiele akcesoriów – garnki, patelnie, naczynia, sztućce, itp. Tego rodzaju zabawki wykonane są w sposób trwały i estetyczny. Malowane farbami nietoksycznymi, które nie szkodzą dzieciom nawet w kontakcie z buzią. Te wszystkie cechy gwarantują bezpieczeństwo zabawy, jak również wielofunkcyjne wykorzystanie produktu.

Jak zatem wybrać odpowiedni produkt?

Kuchnia dla dzieci powinna przede wszystkim być dostosowana do potrzeb i oczekiwań malucha oraz jego opiekunów. Bogata kolorystyka umożliwia zakup produktu uniwersalnego lub dopasowanego do płci dziecka. Ponadto warto zwrócić uwagę na elementy takie jak:

  • całkowita wysokość produktu,

  • możliwość złożenie i przechowywania,

  • materiał wykonania,

  • certyfikaty, symbole i oznaczenia,

  • wysokość robocza – poziom ustawienia blatów,

  • przeznaczenie i ograniczenia wiekowe,

  • wielkość elementów w zestawie,

  • opinie innych użytkowników, itp.