Lampy w jadalni – miejsce nie tylko na konstrukcje wiszące

Lampy w jadalni miejsce nie tylko na konstrukcje wiszace

Nad jadalnianym stołem musi zawisnąć oświetlenie, które będzie sprzyjać wspólnemu spożywaniu posiłków. To samo oświetlenie wraz ze stołem, nierzadko służy dzieciom do odrabiania lekcji, a rodzicom do pracy z komputerem. Wolnym weekendem zaś, jest to stały punkt spotkań z bliskimi lub znajomymi, przy rozluźniającej atmosferze. Jak zatem dobrać odpowiednie lampy nad stół w jadalni? Czy możliwości są ograniczone tylko do lamp wiszących?

Lampa podłogowa w jadalni – dlaczego mówimy jej TAK

Stawiamy na coraz bardziej oryginalne aranżacje i domowe rozwiązania. Szukamy sposobu na takie ustawienie mebli, by było wygodnie, a ponadto ciekawie. Nic więc dziwnego, że stół w jadalni chętniej zajmuje nie tylko centralny punkt wydzielonej przestrzeni. Równie dobrze może zagościć tuż pod oknem, by podczas posiłków cieszyć oczy widokami zza okien. Innym razem ten sam stół ustawiony nieco po skosie, dopieszcza jadalnianą aranżację.

Wspomniane dwa sposoby, dość nietypowe, jak na ustawienie stołu w jadalni, w równym stopniu wymagają właściwego oświetlenia, co klasycznie urządzone jadalnie. Przy oknie jednak, lampa wisząca nie sprawdzi się, a nad ustawionym pod skosem stołem, może wyglądać nieciekawie. Dlatego zdecydowane TAK mówimy lampie podłogowej. Dobrze sprawdzi się ta o prostej konstrukcji, smukłej nóżce z punktem świetlnym wyciągniętym niczym ramię sięgające po kolejny smakołyk ze stołu. Takie lampy znajdziemy w sklepie https://lampy.it/. Dodają uroku, nie zaburzają harmonii, współgrają z niecodziennym ustawieniem stołu, a nade wszystko spełniają swoje praktyczne funkcje.

Lampy wiszące – klasyka, ale w indywidualnym wydaniu

Typowe lampy wiszące mogą nadawać indywidualnego charakteru jadalni. Wręcz powinny to czynić! W tym przypadku zaczynamy od klasyki, czyli oświetlenia wiszącego nad stołem. Jak je jednak dobrać? Ile lamp powiesić nad małym, okrągłym stołem, a ile nad długim i prostokątnym? Co zrobić, by światło odpowiadało również za atmosferę, ale nie raziło w oczy? Pojawia się kilka banalnych w zastosowaniu trików.

Po pierwsze, kształt stołu powinien w miarę możliwości być spójny z kształtem lamp. Nie chodzi o to, by nad kwadratowym stołem koniecznie zamontować lampę kwadratową, ale… warto pomyśleć o podłużnej lub kilku punktach świetlnych umieszczonych na szynie.

Okrągłe stoły dobrze komponują się z pojedynczymi lampami wiszącymi. Długie i prostokątne, a także owalne, z powodzeniem mogą być oświetlane przez lampy umieszczone na szynie, lub też kilka punktów świetlnych utrzymanych w tej samej stylistyce, zamontowanych w regularnych odstępach.

Światło ma za zadaniem dobrze oświetlać jedzenie i zapewniać komfort wszystkim, którzy siadają przy stole. Odległość lampy od blatu stołu powinna zatem wynosić co najmniej 60 cm. Ponadto poleca się rezygnację z lamp z odblaskiem, bo odbijająca się wiązka światła od blatu – matowego, a co dopiero błyszczącego, powoduje dyskomfort.

Jeśli pojawia się problem, jaką zastosować odległość pomiędzy kilkoma lampami zawieszanymi nad stołem, wystarczy podzielić długość stołu na przykład przez cztery, jeśli zostały zaplanowane trzy punkty świetlne.

Praktycznie i z zachowaniem atmosfery

Światło ma przede wszystkim za zadanie spełniać praktyczne funkcje. Oświetlenie z drugiej strony odpowiada za tworzenie ciepłej, przyjaznej, a niekiedy również dyskretnej atmosfery. Z tego względu warto zwracać uwagę na lampy z możliwością regulacji ich wysokości, kąta padania światła czy też ściemniania. Czas na świetlną ucztę!