Na co należy zwracać uwagę podczas wykańczania mieszkań?

mieszkanie

Zakup nowego mieszkania to ważna chwila dla każdej rodziny. Jeżeli jednak zdecydowaliśmy się na kupienie mieszkania na rynku pierwotnym, zanim będziemy mogli się do niego wprowadzić, najpierw będziemy musieli je wykończyć. Taki sam problem z resztą bardzo często jest też w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Rzadko kiedy osoby, które kupują takie mieszkanie nie chcą w nim nic zmieniać. Na co trzeba zwracać uwagę podczas wykańczania mieszkania? Czy warto to robić samemu?

Prace wykończeniowe kluczowym etapem aranżacji mieszkania do swoich potrzeb

Poprzez dobre zaplanowanie, a później wykonanie prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu, ma się możliwość stworzenia takiej przestrzeni, która będzie dla nas najwygodniejsza w użytkowaniu. Planując sposób wykończenia mieszkania i wybierając wszystkie materiały, trzeba więc przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu wykończone mieszkanie będzie takie, jak sobie wymarzyliśmy!

Podobają Ci się mieszkania wykończone przez Twoich znajomych lub członków rodziny? Chodząc po sklepach z materiałami wykończeniowymi spodobały Ci się jakieś propozycje połączenia ze sobą kolorów i materiałów? Wykańczając swoje nowe mieszkanie możesz skorzystać z dowolnych wzorców!

Wykańczać mieszkanie samemu czy zatrudnić firmę wykończeniową?

Stojąc przed wyzwaniem wykończenia nowego mieszkania, na początku trzeba podjąć decyzję, czy wszystkie lub część prac chce się wykonać samemu, czy zlecić to zadanie profesjonalistom? Większość klientów, ze względu na małą ilość wolnego czasu i brak odpowiednich umiejętności,  decyduje się na zlecenie wykończenia mieszkania profesjonalnej firmie wykończeniowej. Dzięki zapewne wieloletniemu doświadczeniu i wielu zrealizowanym wcześniej zleceniom, na pewno uda jej się szybko i sprawnie wykonać dla nas wszystkie prace. Więcej na temat korzystania z pomocy firm wykończeniowych powiedział nam nasz rozmówca, doradca klientów z firmy deweloperskiej Eko-Bud pod Warszawą:

Decydując się na skorzystanie z pomocy firmy wykończeniowej, najpierw trzeba poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć taką firmę, z której pracy będziemy na pewno w pełni zadowoleni. Najlepiej taką, z której oferty korzystali wcześniej jacyś nasi znajomi i byli bardzo zadowoleni. Planując zlecenie komuś wykonania prac wykończeniowych w naszym mieszkaniu trzeba też to zrobić odpowiednio wcześniej. Dobre firmy wykończeniowe mają zazwyczaj zaplanowanych dużo zleceń i na pewno będą mogli rozpocząć u nas pracę dopiero za kilka tygodni lub miesięcy.

Planowanie i kolejność prac wykończeniowych w mieszkaniu

Zanim przystąpi się do prac wykończeniowych w nowym mieszkaniu, najpierw koniecznie trzeba przygotować dokładny plan wykończenia. Dzięki niemu firma wykończeniowa od razu będzie mogła zaplanować pracę i będzie wiedziała, do jakiego efektu końcowego zmierza.

W pierwszym etapie wykończenia na pewno trzeba kupić i dostarczyć do mieszkania wszystkie stosowane później materiały wykończeniowe. Później firma wykończeniowa będzie mogła przystąpić do wykonywania planowanych zmian w przebiegu instalacji, a później do przeprowadzenia innych prac. Warto pamiętać, że jeżeli kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym jeszcze w trakcie realizacji inwestycji, ma się możliwość zlecenia deweloperowi wprowadzenia zmian w projekcie, np. w układzie pomieszczeń, w umiejscowieniu i w ilości gniazdek elektrycznych czy w umiejscowieniu górnego światła. Jeżeli uda nam się to zrobić przed odbiorem mieszkania, późniejsze prace wykończeniowe potrwają mniej czasu.

Po wprowadzeniu zmian w przebiegu instalacji firma wykończeniowa może przystąpić do białego montażu i do malowania ścian. Później należy jeszcze położyć podłogi, zamontować drzwi wewnętrzne, zamontować inne stałe elementy wykończenia oraz wykonać inne planowane prace. Zakres czynności, jakie trzeba wykonać podczas prac wykończeniowych, zależy od przygotowanego wcześniej planu mieszkania. Im więcej elementów trzeba będzie wykonać w mieszkaniu, tym więcej czasu zajmą wszystkie prace i tym później będzie można się wprowadzić.