Na jakich gruntach można wznieść dom modułowy?

dom modulowy

Całoroczne i letniskowe domki modułowe można stawiać na piaszczystych, skalistych czy podmokłych terenach, znajdujących się w dużej odległości od zabudowań. To świetne rozwiązanie dla osób poszukujących lokalizacji, w której panuje cisza i spokój. Należy jednak pamiętać, że każdą działkę trzeba dostosować do montażu modułów poprzez przygotowanie fundamentów oraz podłączenie przyłączy.

Zakup działki pod dom modułowy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając działkę pod dom modułowy, sprawdź jej orientację. Znajomość położenia względem stron świata umożliwi stworzenie projektu z takim układem pomieszczeń, w którym światło słoneczne będzie optymalnie wykorzystane do doświetlania pomieszczeń w strefie dziennej. Przed zakupem działki pod dom modułowy, sprawdź też jej przeznaczenie i warunki zabudowy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Co więcej, warto upewnić się, czy w okolicy nie są planowane uciążliwe realizacje, np. budowa fabryki, obwodnicy lub mocno ruchliwej drogi. Pamiętaj też o tym, że przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i montażem domów modułowych, m.in. firma dewelopersko-budowlana Lokaty Budowlane, muszą przetransportować segmenty z hali produkcyjnej na działkę. W związku z tym do wybranego miejsca powinna prowadzić droga dojazdowa, którą można bez problemu przewieźć elementy konstrukcji.

Jak przygotować fundamenty pod dom modułowy?

Dom modułowy można postawić zarówno na płycie, jak i na ławie fundamentowej. Warto poznać wady i zalety obu rozwiązań, a następnie wybrać takie, które najlepiej zapewni stabilność i bezpieczeństwo budynku oraz zabezpieczy obiekt przed zawilgoceniem. Dobrym pomysłem jest przeprowadzenie badań gruntu przed wyborem fundamentu pod dom modułowy. Niedostosowanie podstawy budynku do warunków może skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw w przyszłości. W budowie domu modułowego inwestor jest też odpowiedzialny za doprowadzenie przyłączy, które zapewnią działce dostęp do mediów (wody, gazu, prądu czy kanalizacji). Wykonanie instalacji wymaga złożenia wniosków i dopełnienia formalności, dlatego należy zająć się tym z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Producenci domów modułowych rzadko oferują wykonanie instalacji, więc zazwyczaj trzeba zlecić to zadanie innym specjalistom.