Trwałe usunięcie zbędnego owłosienia to temat, który przybiera na sile każdego lata. W końcu jaka kobieta nie marzy o idealnie gładkich nogach, których depilacja nie zajmuje wiele czasu lub nawet nie jest wcale konieczna? Tymczasem tradycyjne metody nie dają długotrwałego efektu, dlatego gabinety kosmetologiczne oferują nowoczesne metody usuwania owłosienia. Na które z nich warto się zdecydować i co powinno się o nich wiedzieć? Poniższy artykuł zawiera garść informacji o nowinkach w tym zakresie.
Depilacja IPL – alternatywa dla lasera
Na początku warto podkreślić, że urządzenia do depilacji IPL (Intense Pulsed Light), wbrew powszechnemu przekonaniu, nie są laserami. Jest to specjalny sprzęt, wyposażony w lampę, dzięki której można naświetlać krótkimi impulsami światła partie ciała o niewielkiej powierzchni. Emitowana wiązka to spectrum fal o zróżnicowanej długości, która powoduje wypalenie wielu meszków włosowych jednocześnie. W efekcie włoski ulegają całkowitemu zniszczeniu lub ich proces wzrostu zostaje zatrzymany. Depilacja IPL nie jest uzależniona od typu karnacji czy koloru włosów, sprawdza się w większości przypadków. Jej efekty są jednak krótsze niż w przypadku laserowego usuwania owłosienia, a jednocześnie sam zabieg wymaga częstszych powtórzeń dla osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Ze względu na to, że światło emitowane jest na skórę o powierzchni kilku centymetrów, a nie w stronę pojedynczego włosa, depilacja nóg zajmuje około 20 minut, pach – niecałe 5, zaś bikini – około 10 minut.
Depilacja SHR – udoskonalona technologia IPL
Technologia Super Hair Removal opiera się na nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu fotodepilacji. Depilacja SHR polega na stopniowym podgrzewaniu mieszka włosowego poprzez nakładające się na siebie impulsy urządzenia. Każdy z emitowanych impulsów charakteryzuje się stosunkowo niskim poziomem energii, przez co skóra podgrzewana jest wyłącznie do momentu, gdy otrzyma wystarczającą jej ilość do uszkodzenia mieszka włosowego. Jak dokładnie przebiega ten proces? Melanina, czyli naturalny barwnik włosów, jest substancją posiadającą właściwości pochłaniania światła. Emitowane przez głowicę promienie trafiają do wnętrza włosa, gdzie transformowane są na energię cieplną. W ten sposób temperatura cebulki podnosi się, co bezpośrednio prowadzi do jej trwałego uszkodzenia.
Depilacja laserowa – przeciwwskazania i charakterystyka zabiegu
Depilacja laserowa uznawana jest za najskuteczniejszą metodę usuwania owłosienia. Niestety włosów nie można się pozbyć całkowicie. Zwykle odrastają po kilku latach, ale są wtedy rzadsze i osłabione. W czasie zabiegu używany jest laser, którego światło pochłaniane jest przez melaninę, o czym dokładniej wspomina ten tekst. W ten sposób włoski ulegają zniszczeniu. Zabieg należy powtarzać, ponieważ włosy mają różne fazy wzrostu i w zależności od konkretnego etapu – inaczej reagują na światło. Aby wziąć udział w depilacji, należy spełnić kluczowe kryteria. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są bowiem:
– opalenizna,
– ciąża,
– zażywanie niektórych leków światłouczulających,
– choroba nowotworowa,
– infekcje wirusowe, grzybicze lub bakteryjne w miejscu planowanego przeprowadzenia zabiegu,
– stosowanie samoopalaczy,
– niektóre kolory włosów (blond, siwe, rude).
Jednak pomimo pewnych ograniczeń, fotodepilacja i depilacja laserowa to jedne z najlepszych oraz najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia, które cieszą się niesłabnącą popularnością – nie tylko wśród pań, ale i panów.
Sprawdź, na jakie jeszcze zabiegi decydują się mężczyźni, zaglądając tutaj: Zabiegi kosmetyczne coraz popularniejsze wśród panów