Zabiegi stomatologiczne dla zdrowego i pięknego uśmiechu!

0
Zabiegi stomatologiczne

Utrzymanie zdrowego i pięknego uśmiechu nie jest takie proste, jakbyśmy chcieli. Bardzo często nawet pomimo regularnego mycia zębów i stosowania nowoczesnych rozwiązań, takich jak szczoteczki elektryczne czy irygatory do zębów, mamy problem z nawracającym się kamieniem nazębnym czy przebarwieniami. Przyczynia się do tego z pewnością dieta, która nie jest obojętna na stan naszego uzębienia. Gabinety stomatologiczne oferują jednak zabiegi higienizacji, które pozwalają przywrócić piękno naszego uśmiechu.

Kamień nazębny i przebarwienia zębów

Kamień nazębny to problem, który dotyczy wielu z nas. Jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która jeśli nagromadzi się w zbyt dużej ilości i nie zostanie usunięta, może przyczynić się do stanów zapalnych dziąseł, a nawet do obniżenia szyjki dziąseł i utraty zębów.

Samo powstanie płytki nazębnej jest niejako procesem naturalnym, który ma ochronić zęby przed zbyt dużą ilością bakterii nazębnych. To z kolei jest spowodowane spożywaniem zbyt dużej ilości cukru (sacharozy), który znajduje się nie tylko w słodyczach, ale dodawany jest w dużej ilości do wielu przetworzonych produktów spożywczych.

Co najważniejsze, za przebarwienie zębów odpowiada najczęściej właśnie kamień. Dlatego jego usunięcie to najprostszy sposób na przywrócenie zębom ich zdrowego i atrakcyjnego wyglądu.

Usuwanie kamienia nazębnego

Sprawnemu usunięciu kamienia nazębnego służy kompleksowa higienizacja zębów i dziąseł, czyli wielowymiarowy zabieg stomatologiczny, który w pakiecie oczyści zęby z płytki bakteryjnej i wygładzi jego powierzchnię. W zakresie takiej usługi stomatologicznej znajdziemy:

  • Skaling – metoda ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego.
  • Piaskowanie – skutecznie czyści wszystkie resztki kamienia i osadów nazębnych. Używane jest w tym celu specjalne urządzenie, które pod wysokim ciśnieniem generuje strumień wody z dodatkiem specjalnego proszku.Polerowanie – kolejnym elementem stomatologicznej higienizacji zębów jest polerowanie powierzchni zęba, które zapobiega szybkiemu wytworzeniu się kamienia nazębnego i nowych przebarwień.
  • Fluoryzacja – ostatnim etapem higienizacji jest również fluoryzacja zębów. Zazwyczaj jest to pokrywanie zębów specjalnym lakierem lub pianką z fluorem. W założeniu ma to na celu ochronę szkliwa zębów przed nadwrażliwością oraz ewentualnym rozwinięciem się próchnicy.

Ile trwa zabieg higienizacji? Jak często go przeprowadzać?

Taki kompleksowy zabieg stomatologiczny wskazany jest zwłaszcza dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne, mają nierówne uzębienie, którego dokładne czyszczenie bywa problematyczne, a także dla wszystkich, których dieta przyczynia się do systematycznego odnawiania się płytki nazębnej. Ogólnie zaleca się wykonanie pełnego zabiegu higienizacji zębów przynajmniej raz do roku lub przed podjęciem leczenia zębów.

Taki zabieg trwa około 40-60 minut. Jest on raczej bezbolesny, jeśli jednak są wskazania, to można zdecydować się na miejscowe znieczulenie. Przy czym tego typu zabieg nie zwalnia nas z konieczności utrzymania właściwej higieny swoich zębów. Im będziemy się bardziej do niej przykładać, tym mniej kamienia będzie gromadziło się na naszych zębach i dłużej zachowają one swój piękny wygląd i zdrowie.

Partnerem artykułu jest stomatolog Kraków.