Pejzaże malarskie – krajobraz wiosenny

pejzaze malarskie krajobraz wiosenny

Wystrój naszych czterech kątów to często zagadnienie, które potrafi wprowadzić wiele zamieszania. Nierzadko dochodzi do scysji, kiedy wybieramy kolory ścian czy dodatków. No właśnie, skoro o dodatkach mowa, warto wspomnieć o tym, że każda ściana nabierze zupełnie innego wyglądu, kiedy zawiśnie na niej obraz. Tylko co wybrać? Dobrym rozwiązaniem będą obrazy przedstawiające krajobraz wiosenny.

Natura zawsze mile widziana

Nie każdy musi rozumieć sztukę współczesna, nie każdy musi zachwycać się jedyną w swoim rodzaju sztuką Picasso. Jednak prawda jest taka, że ładnie wykonany pejzaż podoba się wszystkim – zarówno tym, którzy uważają się za znawców sztuki jak i laików, którzy po prostu dostrzegają urok uwiecznionych na płótnie sytuacji. Prym wśród pejzaży malarskich wiedzie krajobraz wiosenny. Dlaczego artyści tak się inspirują właśnie ta pora roku? Otóż wiosna jest najbardziej energetyczna, najbardziej radosna, daje największą nadzieję. Krajobraz wiosenny pokazuje, że wszystko może zacząć się od nowa. Oczywiście, nie każdy artysta musiał podchodzić do tematu w taki sposób. Jednak nie da się ukryć, ze feeria barw, które widoczne są wiosna na łąkach czy lasach jest bardzo wdzięcznym materiałem do pracy dla malarzy.

Krótka historia pejzaży malarskich

Skoro już podpowiedzieliśmy, że pejzaże doskonale sprawdzają się na ścianach, warto przybliżyć odrobinę historię tego konkretnego gatunku malarskiego. Istnieje on w zasadzie od zawsze – w większości obrazów można zaobserwować – chociażby jako drugi plan – elementy natury. Rozkwit malarstwa pejzażowego przypisuje się na wiek XVII, kiedy zainteresowanie naturą zaczęło znacznie wzrastać. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pejzaże można dzielić ze względu na tematykę, jaką przedstawiają. Ogólnie rzecz biorąc pejzaż, to malarstwo krajobrazowe, które może przedstawiać sceny z natury, otoczenia miejskiego lub krajobrazu. Dzielimy je na wedutę czyli pejzaż przedstawiający scenę miejską, marinę, czyli obraz przedstawiający tematykę morska oraz pejzaż ze sztafażem – gdy na płótnie widoczny jest człowiek bądź zwierzę.

Krajobraz wiosenny w najlepszej odsłonie

Nie brakuje wielkich malarzy, który upodobali sobie pejzaże i uwieczniali na nich właśnie krajobraz wiosenny. Do czołówki zagranicznych malarzy można zaliczyć na przykład Jana Van Goyen, Nicolas Poussin, William Turner. W Polsce także nie brakowało miłośników tego typu malarstwa. Do najsłynniejszych pejzażystów zaliczyć można między innymi Józefa Chełmońskiego, Władysława Podkowińskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Jana Wołka. Zastanawiacie się, kopie którego artysty wybrać? Warto w profesjonalnych sklepach poszukać doskonale wykonanych replik obrazów takich jak chociażby „Wiosna” Antoniego Piotrowskiego, „Łąka z kaczeńcami” wspomnianego już Chełmińskiego czy Leona Wyczółkowskiego „Wiosna w Gościeradzu”.  Na każdym z tych płócien zobaczycie piękny krajobraz wiosenny, który sprawi, że wiosna na stałe zagości również w waszych domach.