Pierwszy dom w Wielkopolsce – Mnichowo czy Grzebienisko?

pierwszy dom w wielkopolsce mnichowo czy grzebienisko

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pierwszego domu w Wielkopolsce, na terenie mniejszych miejscowości, nieco oddalonych od większych miast. Tak jest na przykład w przypadku Mnichowa i Grzebieniska. Obie te miejscowości mają walory dzięki jakim młode rodziny decydują się na wyjazd z większego miasta.

Dlaczego warto mieszkać w Mnichowie?

Mnichowo to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, należąca do gminy Gniezno. Wieś znana jest z dwóch zabytków historycznych. Pierwszy to szkoła, budynek dworski jaki odnowiono w 2006 roku. Drugi to wielki kamień znajdujący się przy drodze prowadzącej w kierunku drogi poznańskiej, do Skierszewa i Woźnik. We wsi znajduje się staw, o którym krąży wiele legend. Obecnie w Mnichowie mieszka około 700 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszą się domy na sprzedaż w Mnichowie, budowane w oparciu  o najnowsze standardy. Odległość Mnichowa od Gniezna to 5 kilometrów, do centrum miasta można dostać się wobec tego w około 10 minut. Tak bliska odległość centrum miasta sprawia, że ludzie decydują się zamieszkać w Mnichowie. Osoby pracujące w centrum mają blisko do pracy, a jeśli zamieszkają w Mnichowie to wiedzą, że mieszkają w urokliwej okolicy. Trzynaście lat temu w Mnichowie odnowiono szkołę, co skłoniło rodziny z dziećmi do zamieszkania w miejscowości. Do większych punktów usługowych można z kolei dostać się bez problemu.

Dlaczego warto mieszkać w Grzebienisku?

Grzebienisko to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie szamotulskim. Należy do gminy Duszniki. Obecnie we wsi mieszka około 800 osób. W Grzebienisku znajduje się dworek z przełomu XIX/XX wieku, w jakim ulokowano hotel i dom weselny. Dworek znajduje się w malowniczym parku angielskim z połowy XIX wieku. We wsi znajdują się: przedszkole, szkoła podstawowa, Wiejski Ośrodek Kultury, biblioteka,  ośrodek zdrowia, Kaplica pod wezwaniem Świętej Trójcy i Świętego Izydora,  Ochotnicza Straż Pożarna, oczyszczalnia ścieków i gminne wysypisko odpadów.  

W odległości 10 kilometrów znajdują się Duszniki. Gmina Duszniki ma jeszcze bogatszą infrastrukturę. Dlatego domy na sprzedaż Grzebienisko są równie popularne.

Domy na sprzedaż – Mnichowo czy Grzebienisko?

O tym, czy zamieszkać w Mnichowie, czy w Grzebienisku decydują tak naprawdę indywidualne kwestie. Obie wsie są bardzo malownicze, rozwijają się dynamicznie i można znaleźć ciekawe oferty nieruchomości. Ceny nieruchomości są zbliżone, podobnie jak w całej Wielkopolsce. Dlatego dużo zależy od tego, czy ktoś pracuje na przykład w Gnieźnie, czy w Dusznikach. Jeśli pracuje w Gnieźnie, to bliżej będzie zamieszkać w Mnichowie. Jeśli zaś jego życie zawodowe powiązane jest z Dusznikami, to lepiej takiej osobie będzie zamieszkać w Grzebienisku. Dlatego jest to wybór wysoce indywidualny.

Obie miejscowości mają swoje walory i bogatą infrastrukturę. W obu miejscowościach nieruchomości są wybudowane w oparciu o najnowsze standardy w budownictwie. Decyzja o kupnie pierwszego domu musi być wobec tego dobrze przemyślana.