Puzzle przesuwane – na czym polegają?

Puzzle przesuwane

Układanie puzzli, niezależnie od wielkości, rodzaju czy nadruku, można sprowadzić do prostej definicji.  Jest to czynność polegająca na składaniu dużego obrazka z małych fragmentów, którym został nadany określony kształt. Mimo prostoty, puzzle od lat cieszą się ogromna popularnością, niezależnie od wieku. Nic więc dziwnego, że z czasem powstało bardzo wiele różnych rodzajów puzzli. Najpopularniejsze są puzzle tradycyjne – klasyczne, puzzle trójwymiarowe oraz puzzle kuliste. Do celów edukacyjnych wykorzystuje się jednak jeszcze jeden typ, a mianowicie puzzle przesuwane.

Puzzle przesuwane. Co to jest?

Puzzle przesuwane składają się z wielu luźnych elementów o tych samych wymiarach. Można je przesuwać między sobą w taki sposób by otrzymać odpowiedni obraz. Nie można robić tego jednak dowolnie, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych rodzajów puzzli. Puzzle przesuwane możemy przemieszczać tylko po określonym torze – najczęściej w pionie lub w poziomie. Wykonane, najczęściej z drewna, układanki są szczególnie pomocne jeśli chodzi o edukację dzieci

Edukacyjne puzzle przesuwne dla dzieci

Obecnie, puzzle przesuwne dla dzieci stosowane są jako rodzaj gry edukacyjnej. Dzięki nim najmłodsi mają okazję ćwiczyć swoje zdolności motoryczne, a jednocześnie uczyć się kształtów oraz kolorów. Bardzo często tego rodzaje puzzle są wykonane ze specjalnej pianki, tak by dziecko nie zrobiło sobie żadnej krzywdy podczas zabawy. Producenci puzzli stawiają na wyraźne kolory, które dzieci rozróżniają w każdym wieku.

Puzzle przesuwne pełnić mogą również inne edukacyjne funkcje. Świetnie sprawdzają się jako tablice np. w ogrodach botanicznych, gdzie dzieci próbują ułożyć obrazek, na którym znajduje się rzadki ptak.

Jako atrakcja w zamku czy muzeum, służyć mogą natomiast do ułożenia mapy, a tym samym rozbudzą wyobraźnię łowców skarbów.

Kreatywne puzzle przesuwne w reklamie

Kiedyś puzzle z nadrukiem kojarzyły nam się głównie z dzieciństwem, dzisiaj bardzo dobrze sprawdzają się także w reklamie. Puzzle przesuwne można dostosować do potrzeb klienta. Także ilość elementów oraz rozmiar mogą być dobrane indywidualnie. Wszystko tak naprawdę zależy od kreatywności producenta oraz firmy zamawiającej tego rodzaju układanki.

Puzzle przesuwne online

Ten rodzaj puzzli przesuwanych zdobył bardzo dużą popularności jeśli chodzi o rozgrywkę w internecie. Wprowadza do zwykłego układania puzzli element rywalizacji między graczami.  W takim przypadku nie ma praktycznie ograniczeń jeśli chodzi o skalę. Jeśli w puzzle przesuwane online na komórce czy komputerze chcemy zagrać sami, bez problemu dopasujemy poziom trudności. Zaletą są też przeróżne motywy – od prostych jednorodnych elementów do skomplikowanych i szczegółowych.