Rola pilota rajdowego: co należy do jego zadań?

Co należy do zadań pilota rajdowego?

Motosport wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. Wyścigi i rajdy samochodowe z zapartym tchem śledzą miliony kibiców, a nazwiska najpopularniejszych kierowców znają nawet najmłodsi. Wszystkie zasługi najczęściej przypisuje się kierowcy, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia czy z wyścigami Formuły 1 czy serii WRC. W przypadku rajdów samochodowych czy terenowych to nie tylko kierowca i zaplecze techniczne decydują o ostatecznym sukcesie lub o jego braku. Pilot rajdowy to cichy bohater, bez którego osiągnięcie indywidualnego sukcesu w rajdach jest po prostu niemożliwe. Zatem za co odpowiada pilot rajdowy?

Kim jest pilot rajdowy?

W telegraficznym skrócie jest to osoba wchodząca w skład załogi samochodu rajdowego, która pełni funkcję nawigatora. Choć pilot zajmuje miejsce pasażera, to z uwagi na tumult i głośne odgłosy silnika, komunikuje się on z kierowcą drogą radiową. Można pokusić się o stwierdzenie, że pilot rajdowy umożliwia kierowcy pokonywanie kolejnych odcinków trasy rajdu w sposób automatyczny, bez konieczności skupiania się na profilu trasy.

Pilot rajdowy – ciężka praca

Do zadań pilota rajdowego głównie należy nawigowanie kierowcy w oparciu o wcześniej przygotowany opis trasy, dlatego też nie ma tutaj miejsca na błędy. Kierowca rajdowy musi wykazywać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, odpornością na stres czy refleksem, ale to właśnie pilot spędza długie godziny nad opracowywaniem notatek, dzięki którym przejazd nawet najkrótszych odcinków specjalnych będzie gładki i bezbłędny. W rajdach samochodowych czy terenowych może ułamki sekund nie mają aż tak ogromnego znaczenia jak w przypadku wyścigów, jednak pilot ma duży wpływ na to, jaką trajektorię jazdy obierze kierowca.

Rajd dla pilota zaczyna się dużo wcześniej

Na pilocie rajdowym spoczywa wielka odpowiedzialność, choć na pierwszy rzut oka to kierowca wydaje się osobą decyzyjną. Doświadczony pilot to ogromna wartość dodana do załogi rajdowej – potrafi wznieść umiejętności kierowcy na wyżyny. Co więcej, opracowanie schematu jazdy wcale nie jest prostym zadaniem – w przypadku rajdów samochodowych ich organizatorzy udostępniają trasę rajdu przez ograniczony czas, zaledwie dzień lub dwa przed startem rywalizacji. Pilot musi być niezwykle uważny i precyzyjny, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Bardzo ważna jest również współpraca na linii kierowca-pilot i dostosowanie komend to wymagań prowadzącego pojazd.

Zobacz także: https://www.otopr.pl/wyscigi-a-rajdy-samochodowe-gdzie-tkwi-roznica/

Pilot rajdowy – zawód dla twardzieli

Choć motosport dla wielu wydaje się sportem niewymagającym tężyzny czy wytrzymałości fizycznej, to w rzeczywistość okazuje się całkiem inna. Pilot rajdowy bardzo często musi nie tylko wykazywać się inteligencją i zdolnością szybkiego reagowania, ale również dobrym przygotowaniem kondycyjnym. Dobrym przykładem jest tutaj Rajd Dakar – nawigowanie załogi pokonującej setki kilometrów przez bezkresne pustynie to jedno z największych wyzwań, jakich może się podjąć zawodowy pilot. Do jego zadań należy przede wszystkim czuwanie nad płynną jazdą według najbardziej optymalnej trasy, ale również pomoc w przypadku sytuacji losowych. Awarie techniczne na Rajdzie Dakar zdarzają się bardzo często, a jeszcze częściej pojazdy zakopują się w pustynnych wydmach. To właśnie pilot jest osobą, która w pierwszej kolejności musi podjąć kroki w celu wznowienia jazdy. Warto tutaj zaznaczyć, że rywalizacja w Dakarze toczy się w ekstremalnie wysokich temperaturach, co jeszcze bardziej wzbudza respekt.