Technologie stosowane przy produkcji ubrań motocyklowych – poznaj najpopularniejsze

ubrania motocyklisty

Branża produkcji ubrań dla motocyklistów rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci szukają nowych rozwiązań technologicznych, aby przygotować odzież odpowiadającą wymaganiom klientów. Jakie innowacyjne techniki czy materiały stosują marki oferujące ubrania dla motocyklistów? W jaki sposób działają? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Jazda na motocyklu wymaga kompleksowego przygotowania, również pod względem odzieży. Ta musi być odporna na skrajne warunki atmosferyczne (od palącego słońca po intensywny deszcz i mocny wiatr) czy mechaniczne uszkodzenia i przetarcia. Dodatkowo konieczne jest, aby zapewniła motocykliście najwyższy poziom ochrony.

Z tego względu największe marki znane z odzieży dla motocyklistów cały czas rozwijają technologie i materiały stosowane do produkcji kurtek, spodni czy butów, aby dostosować swoje produkty do stawianych przed nimi wymagań.

Przykłady innowacyjnych materiałów stosowanych przy produkcji odzieży dla motocyklistów

Współcześnie produkowana odzież na motocykl może być wykonana z różnych typów materiałów, które podnoszą bezpieczeństwo użytkownika i komfort jazdy. To najczęściej tkaniny wyjątkowo mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne czy przetarcia. Zapewniają skórze pełną możliwość oddychania i dopasowują się do ciała motocyklisty. Dodajmy, że z nowoczesnych materiałów korzystają najczęściej fani turystycznych jednośladów. To oni potrzebują bezpiecznej, a z drugiej strony bardzo wygodnej odzieży. Jednak innowacyjne tkaniny stosowane są także w strojach sportowych czy ulicznych.

Jakie są przykłady najlepszych i najbardziej rozwiniętych technologicznie tkanin?

  • Gore-Tex – membrana tego rodzaju jest jedną z droższych, ale za to wyjątkowo skutecznych powłok. To połączenie teflonu i włókien, które charakteryzują się świetnym odprowadzaniem wilgoci ze skóry i odpornością na deszcz. Ubrania na motocykl wykonane z Gore-Tex (spodnie, rękawice, buty, kurtki) charakteryzują się również ogromną wytrzymałością i długowiecznością.

  • Fabric i SuperFabric – to tkanina syntetyczna podobna do skóry. Przypomina trochę powłokę płaszczki – materiał charakteryzujący się ogromną wytrzymałością. SuperFabric jest dodatkowo niezwykle wygodny, bardzo elastyczny i przepuszcza powietrze, umożliwiając ciału swobodne oddychanie.

  • Covec – tkanina przypominające jeans, jednak jest od niego dużo mocniejsza, wytrzymalsza i bardziej elastyczna. Zapewnia komfortową jazdę np. w ulicznych warunkach. Wytrzymuje tarcie i skrajne warunki atmosferyczne. Z covecu wykonywane są m.in. kurtki i spodnie motocyklowe.

  • Cordura – ostatni „krzyk mody”. Jedna z najtrwalszych tkanin syntetycznych, wykorzystywana przy tworzeniu zaawansowanej odzieży dla motocyklistów. Cordura wytrzymuje ogromne tarcie i chroni skórę przed uszkodzeniem.

Poza tkaninami i materiałami, warto wspomnieć również o wysokiej klasy tworzywach przeznaczonych do produkcji np. protektorów czy kasków. Kaski wykonywane są między innymi z kompozytów multiplastikowych, odpornych na uderzenia, absorbujących energię i komfortowych dla użytkownika. Z kolei elastomery stosowane przy tworzeniu protektorów to lekkie i elastyczne tworzywo, które świetnie amortyzuje upadek, chroniąc użytkownika w newralgicznym momencie.

Jak nowoczesne technologie wpływają na komfort i bezpieczeństwo motocyklistów?

Producenci sprzętu motocyklowego wykorzystują coraz to nowe technologie, aby zapewnić komfort użytkownikom. Jak wpływają one na wygodę i bezpieczeństwo jazdy? Podane wyżej materiały są nie tylko bardzo wytrzymałe, ale też ograniczają wpływ wiatru i deszczu na ochłodzenie organizmu motocyklisty, zabezpieczają go przed zmoknięciem i umożliwiają komfortową jazdę np. podczas cieplejszych dni (regulując temperaturę ciała oraz pozbywając się nadmiaru potu). Nowoczesne membrany kurtek motocyklowych dostosowują się też do sylwetki, dzięki czemu powietrze nie jest w stanie dostać się pod materiał dolną częścią, a jednocześnie system pozwala w pełni oddychać skórze.

Należy też dodać, że wykonane np. z Gore-Texu czy Condury kurtka i spodnie są trwałe, a w razie upadku zabezpieczą Cię przed otarciami, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa.

To jednak nie wszystko! Projektanci idą krok dalej i już tworzą kolejne rozwiązania, zwiększające ochronę. Możesz spotkać między innymi poduszki powietrzne (airbagi), których zasada działania przypomina trochę technologię znaną z samochodów. Kurtka wypełniona specjalnym gazem aktywuje system w momencie gwałtownego ruchu (upadku, zderzenia) i natychmiast przyjmuje na siebie siłę zdarzenia, amortyzując jego skutki. Na rynku znajdziesz też odzież, która jest ogrzewana za pomocą systemu elektrycznego, dostosowując temperaturę do potrzeb motocyklisty.

Co czeka nas w przyszłości? Tego jeszcze nie wiemy. Z pewnością materiały odzieży dla motocyklistów będą rozwijały się w kierunku zwiększenia wygody użytkowania i ochrony przed skutkami niebezpiecznych zdarzeń. Pozostaje więc czekać na kolejne wynalazki i korzystać z tych, które już świetnie zabezpieczają fanów jednośladów.