Testy Gallupa – najważniejsze informacje

0

Psychometryczne testy Gallupa, pozwalają na zbadanie swojej osobowości. Umożliwiają odkrywanie własnych standardowych wzorców zachowania, według których każdego dnia funkcjonujemy, czyli nasze talenty. Inną nazwą tych testów, jest Cliftonstrengths. Metodę tę stworzono w instytucie badania publicznej opinii, nazywanym Instytutem Gallupa. Jej koncepcja opiera się na pozytywnej psychologii – czyli skupionej na naszych pozytywnych cechach i dobrym samopoczuciu. Z założenia testy te mają wspierać osiąganie zdrowia fizycznego oraz dobrostanu psychicznego. To inaczej mówiąc podążanie za swoim szczęściem, nawet jeżeli napotkamy przeszkody na swojej drodze. 

Test Gallupa – jak wygląda tego typu badanie?

Każdy spośród nas, ma możliwość wykonania testu Gallupa w kilku różnych wersjach na witrynie oficjalnej Instytutu Gallupa. Celem rozpoczęcia jakiekolwiek testu, należy założyć indywidualne konto, a następnie się zalogować. Każdy z zarejestrowanych użytkowników, ma możliwość wyboru trzech różnych badań. Najstarszym, a przy tym najpopularniejszym będzie raport Clifton Strenghts TOP 5, który służy do identyfikowania naszych najmocniejszych pięciu talentów. W wielu wypadkach bywa ciekawym materiałem do lepszego zrozumienia i pracy nad sobą. Niemniej jednak, dostępny jest także pełny raport, czyli tak zwany Cliftonstrengths 34, w którym można poznać rozszerzenie podstawowych wyników do pełnej sekwencji wszystkich 34 talentów opisanych, ujmowanych i badanych w ramach pracy Instytutu Gallupa. To umożliwia pełniejsze zapoznanie się ze swoimi plusami ujemnymi oraz dodatnimi. To doskonałe rozwiązanie tym bardziej wówczas, kiedy klient musimy podjąć trudną decyzję, zastanawiamy się nad zmianą zawodowej ścieżki, otarliśmy się o wypalenie zawodowe, itp. Różnica w cenie, nie jest zbyt duża, ale możemy wówczas zyskać dużo więcej informacji na swój temat i dzięki temu kroczyć odpowiednią ścieżką.

Czy warto wykonać test Gallupa?

Śmiało możemy powiedzieć, iż trzeba, a nie tylko warto wykonać test Gallupa. Poznanie swoich najmocniejszych stron umożliwi nam dokonanie właściwych wyborów na ścieżce zawodowej kariery, jak również bardziej świadome posługiwanie się nimi – w zwykłym, prostym, codziennym życiu.

Wykonując test po raz pierwszy, możemy być nieco zaskoczeni swoim rezultatem. Niemniej jednak, po zapoznaniu się z opisem, zaczniemy rozumieć wybrane mechanizmy działania, które zdarzają się nam na co dzień. Na przykład możemy zrozumieć, dlaczego lubimy planować i za każdym razem mieć swój notatnik pod ręką. Dlaczego chcemy zapisywać każdą istotną sentencję zasłyszaną przypadkiem podczas spaceru, w filmie albo podcaście. Inne osoby dowiedzą się czegoś na temat tego, dlaczego lubią snuć wizję odnośnie swojej przyszłości. Dlaczego nie znoszą, kiedy ktoś im przerywa podczas istotnego działania, które wykonują i każą im robić inne.

Miejmy na uwadze, iż posiadanie wiedzy odnośnie nas samych to potężna broń, którą można z powodzeniem wykorzystać we współczesnym świecie.