Trzy typy łóżeczek dziecięcych, które mogą Cię zainteresować

Łóżeczko dla dziecka

Komfort i bezpieczeństwo dziecka zależy nie tylko od jakości codziennej opieki, ale i od rodzaju wykorzystywanego do tego celu sprzętu. Odpowiednio dobrane, porządnie wykonane łóżeczko niemowlęce zadba o wygodę malucha, ułatwi opiekę, pomoże również w ograniczeniu ryzyka wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Korzystając z oferty sklepów zajmujących się sprzedażą artykułów dziecięcych, można trafić na trzy podstawowe kategorie łóżeczek: klasyczne ze szczebelkami, dostawne i turystyczne. Jakie są ich główne cechy?

Klasyczne łóżeczka ze szczebelkami

To najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna kategoria łóżeczek niemowlęcych. Wśród tego typu konstrukcji dominującą pozycję zajmują modele drewniane. Są stosunkowo tanie i bardzo praktyczne. Dzięki możliwości unoszenia i opuszczania stelaża, na którym opiera się materac, taką konstrukcję można w prosty sposób dostosować do wieku dziecka. Gdy maluch jedynie leży, wówczas materac może znajdować się dość wysoko, co ułatwia codzienną pielęgnację dziecka, jego układanie do snu i unoszenie. Gdy dziecko podrośnie i zaczyna siadać, a następnie wstawać, materac można obniżyć, tym samym zwiększając bezpieczeństwo malucha. Łóżeczko niemowlęce ze szczebelkami to na ogół dość duża i wyjątkowo stabilna konstrukcja. Jej alternatywą są łóżeczka turystyczne wykonane z lekkich materiałów, składane, które można zabrać ze sobą w podróż do rodziny, znajomych czy na wakacje.

Dostawki i modele turystyczne

Alternatywą dla klasycznego łóżeczka niemowlęcego ze szczebelkami może być składany model turystyczny lub tzw. dostawka. Szczególnie interesującym rozwiązaniem wydają się właśnie łóżeczka dostawki. Specyficzna konstrukcja umożliwia ich dostawienie do materaca łóżka sypialnianego rodziców, co w zasadniczy sposób zwiększa komfort opieki nad małym dzieckiem. Takie łóżeczko niemowlęce ma odpinany lub opuszczany bok, dzięki czemu rodzic nie musi wstawać z łóżka, by sięgnąć po dziecko, nakarmić je, uspokoić czy ponownie ukołysać do snu. Jednocześnie dziecko znajduje się poza łóżkiem sypialnianym, co wpływa na jego bezpieczeństwo i komfort snu rodziców.

Jeśli przygotowujesz się na narodziny dziecka, musisz zadbać o odpowiednie wyposażenie domu, tak by zapewnić bezpieczeństwo i komfort wypoczynku słodkiemu maleństwu. Możesz wybierać spośród trzech podstawowych typów łóżeczek niemowlęcych. Możesz również zdecydować się na mniej szablonowe rozwiązanie, sięgając po specjalny kosz przypominający kołyskę czy decydując się na popularne w Skandynawii tzw. Baby Box – kartonowe pudełko z materacem.