Wózek inwalidzki – jaki wybrać?

wozek inwalidzki elektryczny

Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą mieć naprawdę ciężkie życie, szczególnie gdy ta niepełnosprawność uniemożliwia im nawet dłuższe wypady na miasto, chociażby do parku. Jest jednak na to rozwiązanie.

Wózek inwalidzki elektryczny

Nie każda osoba może poradzić sobie ze standardowym wózkiem inwalidzkim. Elektryczne wózki zostały stworzone z myślą o tych, którzy nie mają wystarczająco sił i nie mają odpowiedniej sprawności do tego, by siłą ramion napędzać wózek.

Wybór wózka

Wózek inwalidzki elektryczny posiada różne parametry, a więc może być przystosowany pod jednostkowe wymagania Będzie to zależeć od stopnia niepełnosprawności, od możliwości ruchowych, a także od innych potrzeb osoby, która będzie z wózka korzystać.
Wózek inwalidzki elektryczny powinien być wybierany przede wszystkim według kilku podstawowych standardów:
• Silnik, a raczej jego moc. Możliwy jest wybór różnych silników, warto dostosować je np. do terenu, po którym będzie poruszać się osoba.
• Akumulator. Wózek inwalidzki elektryczny zazwyczaj wyposażony jest w akumulator, który jest bezobsługowy i z możliwością wielokrotnego ładowania.
• Materiał i siedzisko. Bardzo ważne jest to, aby osoba poruszająca się wózkiem zaznała, choć nieco wygody. Siedzisko powinno być regulowane i dostosowane do potrzeb osoby używającej go.
• Oświetlenie. Jeśli osoba będzie używać wózka elektrycznego do poruszania się po mieście, czy wsi, to musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Nie traktujmy tego nawet jako obowiązek, ale po prostu jakie dodatkowe zabezpieczenie przed różnymi zagrożeniami.
• Sterowanie wózkiem. Może ono być ręczne, lecz jest możliwość wyboru sterowania gałką oczną, stopami, broda, czy też na wydychane powietrze. Daje to możliwość dopasowania sterowania wózka do różnego stopnia niepełnosprawności.
• Dodatkowe funkcje: wózek inwalidzki elektryczny potrafi mieć naprawdę wiele różnych funkcji, w tym możliwość podłączenia CD, albo laptopa, możliwość elektrycznego sterowania niektórymi elementami.

Wózek inwalidzki elektryczny ma być pojazdem, który ułatwi codzienne życie i poruszanie się po okolicy.