Stanisław Wyspiański to wybitna postać, która na trwałe odcisnęła się w kulturze i sztuce naszego kraju. I mimo iż minęły już lata od chwili kiedy żył i tworzył, to w dalszym ciągu jego dzieła inspirują i zachwycają. Oczywiście nie wszystkich – jedno jest pewne, można Wyspiańskiego lubić lub też nie, ale z pewnością nie można zignorować jego dzieł. A tych było niemało i to nie tylko mowa o słowie pisanym, ale również o przelaniu emocji na płótno. Jakie są najbardziej znane obrazy Stanisława Wyspiańskiego? Tego dowiecie się z poniższego tekstu.
Dawno, dawno temu…
Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie. I to właśnie jedno z najpiękniejszych polskich miast stało się kolebką jego talentu i rozwoju kulturalnego. Dzięki doskonałej edukacji już we wczesnych latach biegle znał nie tylko kulturę polską ale również niemiecką. Jako że w jego gimnazjum duży nacisk kładziono na tradycje antyczne, odciśnie to swoje piętno na twórczości Wyspiańskiego. Przez wiele lat eksperymentował – zajmował się zarówno malarstwem jaki grafiką, projektował witraże, pisał teksty. I mimo że to właśnie z twórczością literacką jest bardzo kojarzony nie wolno zapominać o tej spuściźnie, jaką są obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Artysta kształcił się bowiem pod okiem samego Jana Matejki. Początkowo zdecydowanie kierował się w stronę techniki malowania farbami olejnymi, jednak wraz z upływem czasu coraz bardziej zaczęły kusić go pastele. O jego wszechstronnym talencie świadczy fakt, że w każdej z tej technik radził sobie naprawdę doskonale, jednak koniec końców to właśnie pastele zwyciężyły. Dodatkowym elementem przemawiającym za tą techniką był fakt, że Wyspiański uczulony był na biel cynkową. Jeśli chodzi o obrazy Stanisława Wyspiańskiego namalowane techniką olejną to na uwagę z pewnością zasługuje obraz „Planty o świcie”.
Portret – odbicie chwili
Technika malowania pastelami przyniosła nam wiele pięknych obrazów Stanisława Wyspiańskiego. Artysta szczególnie chętnie zajmował się portretami. Dużo miejsca w jego zbiorach zajmowały portrety dzieci – malarz pokochał małych modeli za szczerość i niewinność, która wyzierała z jego płócien. Jeśli chodzi o portrety to najpopularniejsze obrazy Stanisława Wyspiańskiego to na przykład Portret Józia Feldmana, Dziewczynka w niebieskim kapeluszu, Śpiący Mietek czy Helenka z wazonem. Co ważne i widoczne w jego twórczości, osoby pozujące do jego portretów, traktował nie jak modeli, ale jak ludzi z emocjami.
Krakowiak do końca
Stanisław Wyspiański wiele podróżował, jednak zawsze wracał do swojego ukochanego Krakowa. Nic więc dziwnego, że obrazy Stanisława Wyspiańskiego wiszą więc w Muzeum Narodowym w Krakowie. Warto jednak podkreślić, że reprodukcje obrazów tego artysty są wciąż bardzo popularne. W dalszym ciągu wiele osób chce mieć w swoim zaciszu domowym obrazy Stanisława Wyspiańskiego – oczywiście mowa o kopiach, które nie dorównują oryginałowi, ale wykonane z należytą dokładnością są zbliżone do oryginału.