Alergia – objawy, sposoby leczenia, zalecenia

problemy z alergia

Alergie są reakcją organizmu na normalnie nieszkodliwe substancje, takie jak pyłki, pleśnie, sierść zwierząt, lateks, niektóre pokarmy i użądlenia owadów. Objawy alergii wahają się od łagodnych – wysypka lub pokrzywka, swędzenie, katar, łzawienie/czerwone oczy – do zagrażających życiu. Leczenie obejmuje leki antyhistaminowe, leki przeciwdepresyjne, sterydy donosowe, leki na astmę i immunoterapię.

Jeśli chcesz nie tylko zapobiegać alergiom, ale także zadbać o swoje zdrowie kompleksowo – postaw na profesjonalny elektrostymulator mięśni, który zapewni komfort obolałym mięśniom.

Co to są alergie?

Alergie są reakcją Twojego organizmu na substancję, którą postrzega on jako szkodliwego “najeźdźcę”. Na przykład, zetknięcie się z substancją, która normalnie jest nieszkodliwa, taką jak pyłek, może spowodować reakcję Twojego układu odpornościowego (systemu obronnego organizmu). Substancje, które wywołują takie reakcje nazywane są alergenami.

Co to jest reakcja alergiczna?

Reakcja alergiczna” to sposób, w jaki Twój organizm reaguje na alergen. Następuje łańcuch zdarzeń, które skutkują reakcją alergiczną.

Jeśli masz skłonność do alergii, przy pierwszym kontakcie z konkretnym alergenem (takim jak pyłek), Twój organizm reaguje wytwarzaniem przeciwciał alergicznych (IgE). Zadaniem tych przeciwciał jest odnalezienie alergenów i pomoc w ich usunięciu z organizmu. W rezultacie uwalniana jest substancja chemiczna zwana histaminą, która wywołuje objawy alergii.

Jakie są rodzaje alergii i jak się je leczy?

Możesz być uczulony na wiele różnych substancji – w tym pyłki, sierść zwierząt, pleśń i roztocza.

Pyłki

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny, są reakcją alergiczną na pyłki. Powoduje on stan zapalny i obrzęk wyściółki nosa oraz tkanki ochronnej oczu (spojówki).

Objawy obejmują kichanie, przekrwienie (uczucie duszności) oraz swędzenie, łzawienie oczu, nosa i ust. Opcje leczenia obejmują dostępne bez recepty i na receptę doustne leki przeciwhistaminowe, leki przeciwleukotrienowe, steroidy donosowe, leki przeciwhistaminowe do nosa i kromolynę do nosa. U niektórych osób, objawy astmy alergicznej (świszczący oddech, duszność, kaszel i / lub ucisk w klatce piersiowej) mogą być spowodowane ekspozycją na pyłki.

Objawy mogą być zmniejszone poprzez unikanie pyłków. Pozostań w domu, gdy stężenie pyłków jest wysokie, zamknij okna i używaj klimatyzacji. Zapytaj swojego lekarza o immunoterapię (“zastrzyki alergiczne”) w leczeniu alergii na pyłki.

Roztocza kurzu

Roztocza kurzu to maleńkie organizmy, które żyją w kurzu i we włóknach przedmiotów domowego użytku, takich jak poduszki, materace, dywany i tapicerki. Roztocza kurzu rozwijają się w ciepłych, wilgotnych pomieszczeniach.

Objawy alergii na roztocza kurzu są podobne do tych występujących w przypadku alergii na pyłki. Aby pomóc w radzeniu sobie z alergią na roztocza kurzu, spróbuj stosować pokrowce na roztocza kurzu (szczelne plastikowe/poliuretanowe pokrowce) na poduszki, materace i sprężyny. Ponadto, usuń dywan lub często odkurzaj odkurzaczem z filtrem o wysokiej wydajności. Leczenie może obejmować leki kontrolujące objawy ze strony nosa/oczu i klatki piersiowej. Immunoterapia może być zalecana, jeśli objawy nie są odpowiednio kontrolowane za pomocą metod unikania i leków.