Apteczki pierwszej pomocy – co powinno się w nich znaleźć?

pexels roger brown 5149759

Losowe wypadki trudno jest przewidzieć. Większość z nich dzieje się w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Z tego też powodu warto mieć zawsze pod ręką zestaw podstawowych leków, a także środków opatrunkowych. Prawidłowo wyposażona apteczka pierwszej pomocy umożliwi udzielenie wstępne pomocy osobie poszkodowanej. Co więc powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy.

Co powinny zawierać apteczki pierwszej pomocy?

Apteczki pierwszej pomocy zwykle posiadają bardzo zbliżone do siebie elementy, jednak warto jest przejrzeć jej zawartość. Stałym punktem są materiały opatrunkowe, które mogą pomóc zatamować krew bądź ochronić fragment skóry przed dalszym narażeniem na niekorzystne warunki atmosferyczne. Można zaliczyć do nich kompresy jałowe, różnego rodzaju bandaże czy środki do odkażania ran.

Przydadzą się również podstawowe leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Podwyższona temperatura może być łatwiej zbita za ich pomocą. W przypadku rozwijającego się przeziębienia warto mieć również syrop na kaszel oraz tabletki na ból gardła.

Wsparcie pracy żołądka w przypadku niestrawności jest nieocenione. Z tego też powodu środki na poprawę trawienia, jak krople żołądkowe czy tabletki ziołowe również powinny znaleźć się w apteczce.

Wyposażenie apteczki w miejscu pracy

Obowiązek stworzenia bezpiecznego miejsca pracy spoczywa zawsze na pracodawcy. Jest on zobowiązany do wypełnienia wszelkich wytycznych zgodnie z zapisami w Kodeksie Pracy. Punkty pierwszej pomocy czy wyposażenie apteczek są ściśle dopasowane do ilości pracowników, rodzaju zagrożeń oraz specyfiki pracy. W takich też miejscach łatwo można odnaleźć sprzęt ppoż.

W każdym oddziale powinny znajdować się dobrze wyposażone apteczki. Zawierają w sobie przede wszystkim plastry z opatrunkami, bandaże elastyczne czy kompresy na rany. Aby korzystać z całego zestawu w najbardziej sterylny sposób, warto korzystać z rękawiczek jednorazowych. Powinna się tam również znaleźć chustą trójkątna, nożyczki, a także koc termiczny.